Skip to main content
Unknown Component
civid: 5d09e5650d656ad7a7d9abce
name: plugins_common_social_share (widget)

Boklansering: Fra polarekspedisjoner til toppidrett. Historien om norsk hundekjøring

Kjøp billetter her

Velkommen til lansering av «Fra polarekspedisjoner til toppidrett. Historien om norsk hundekjøring». Forfatter Inge Bugge Knudsen presenterer sin nye bok, i samtale med lege og hundekjører Johanne Sundby.

Lenge har hunder beriket nordmenns naturopplevelser. Hundene var uunnværlige under polarekspedisjonene på 1800- og 1900-tallet, og trekkhundambulanser har berget mange uheldige skiløpere i marka. Fra 1920-tallet deltok hunder i konkurransekjøring, først i nordisk stil og senere i sledehundstil. Hundekjøring har også blitt turistnæring og del av rusbehandling.

Siden nordmenn har lange og sterke tradisjoner knyttet til friluftsliv – og et friluftsliv som i internasjonal sammenheng er forholdsvis avansert – har hundekjøringen fått et naturlig fotfeste i landet, ikke bare som konkurransesport, men også som en måte å være ute i naturen på.

I denne boka forteller Inge Bugge Knudsen historien om trekkhunder i Norge. Hvorfor ble hunder brukt som trekk-kraft? Hva slags hunder og utstyr ble brukt? Hvordan ble hundekjøring etter hvert organisert? Forfatteren viser hvordan de ulike hundekjørerne og miljøene har påvirket og lagt grunnlaget for sporten slik den er i dag.

Forfatter Inge Bugge Knudsen er kulturhistoriker og en allsidig hundekjører med erfaring fra alle sportens stilarter. Han har blant annet kjørt Femundsløpet og Finnmarksløpet. Knudsen har også bakgrunn fra en bransjeleverandør til hundesporten, og i dag arbeider han på Kulturhistorisk museum i Oslo.

Boksalg og signering.

Salg av noe å bite i og varme/kalde drikker.

Velkommen!

Billetter

Sist oppdatert: 01/29/2025

Kilde: Destinasjon Røros

Boklansering: Fra polarekspedisjoner til toppidrett. Historien om norsk hundekjøring

Billetter

Sider du nylig har besøkt