Skip to main content
Unknown Component
civid: 5d09e5650d656ad7a7d9abce
name: plugins_common_social_share (widget)

Det brinn på kvart fjell

Kjøp billetter her
Opplev den gripende rockeoperaen «Det brinn på kvart fjell»!

Det brinn på kvart fjell er en antikrigs rockeopera med røtter i Levangers historie, men med en brennaktuell relevans i dagens verdensbilde. Den løfter fram dialog og klokskap fremfor våpen i møte med konflikt og krig.

Handlingen utspiller seg ved Skånes skanse den 3.september 1718, bare timer før general Armfelts soldater angriper. 

På fjelltoppene i Innherred lyser 33 varder – signalet om at Stene skanse har falt. Folk skjønner raskt hva som er i ferd med å skje – det alle fryktet, men ingen trodde skulle skje: Svenskene angriper! Redselen griper om seg, ungene skriker, folk raver rundt som i ørska. Skånes skanse er siste redning, så kvinnfolk, unger og kårfolk setter kursen dit så fort de bare makter. Den overlegne svenske hæren nærmer seg så altfor fort.

Inne i skansen forbereder bønder, drenger og soldater seg til kamp – 150 mann i alt. Ordren er klar: Hold skansen til siste mann!

Produsert av Innherred Musikkteaterkompani i samarbeid med Turneteatret i Trøndelag og Fylkesmusikerne i Trøndelag.

Manus: Torvald Sund
Musikk: Knut Anders Vestad
Regi: Tore B. Granås
Musikalsk leder: Asgeir Skrove

Hovedroller:
Paul Ottar Haga
Jeanette Hoseth Granås
Arnstein Morken
Julie Vikestad Olsen
Fredrik Johansen Haugen
Ingrid Elise Andersen
Tore Stavrum

Orkester
Una Leijenaar Oksnes
Jonas Wannebo
Bjørnar Hermann
Morten Reinås
og trioen Pocus fra Fylkesmusikerne

I tillegg kommer et kor med 30 sangere, samt øvrige statister og roller i alle aldersgrupper.

Billetter

Sist oppdatert: 05/15/2025

Kilde: Innherred Reiseliv

Det brinn på kvart fjell

Billetter

Sider du nylig har besøkt