Skip to main content
Unknown Component
civid: 5d09e5650d656ad7a7d9abce
name: plugins_common_social_share (widget)

LA NANA - 19/6 KL. 20:15

Spilletid: 1t 35 min. Produsert: Chile, 2009. Originaltittel: La nana. Regi:  Sebastián Silva. Tale: spansk. Undertekst: engelsk. Aldersgrense: 15 år. Visningsformat: DCP.

En hushjelp prøver å holde på sin stilling etter 23 års tjeneste

41 år gamle Raquel har jobbet i over 20 år som hushjelp hos familien Valdes. Hun kjenner alle i familien godt, og de er glad i henne. Raquels hengivenhet overfor familien er absolutt, det samme er grensa mellom den som kjøper og selger arbeid. Slike relasjoner er utbredt i mange latinamerikanske hjem og tilslører et klasseskille med dype røtter. Raquel er både livlig, gretten, moderlig og full av humor. Hun plasseres i filmens midte og ikke i bakgrunnen, der hushjelpen vanligvis «hører hjemme».
La Nana er et mesterverk. Catalina Saavedras briljerer i rollen som Raquel, og Silva utforsker klassestrukturer og psykologisk avhengighet, noe som er rotfesta i det latinamerikanske samfunnet. Silvas klaustrofobiske kameraføring fanger følelsesmessige og fysiske stengsler i Raquels liv på mesterlig vis, og unngår lettvint sentimentalitet og belæring. Filmen fikk Grand Jury Prize på Sundance.

Sist oppdatert: 05/20/2025

Kilde: Visit Bergen

LA NANA - 19/6 KL. 20:15

Sider du nylig har besøkt