Teatersalong Matilda på Rogaland Teater i Stavanger
Barnelitteraturen er både kompleks og fascinerende. Bli med på Teatersalongen for å utforske hvordan og hvorfor barn fikk sin egen litteratur.
Kjøp billetter herDen kompliserte barnelitteraturen
Barnelitteratur er komplisert. Ikke bare fordi den er skrevet av noen helt andre enn de som leser den, men fordi disse voksne forfatterne gjerne har en bestemt agenda. Som for eksempel å få barn til å dyrke sine egne gulrøtter. Men har det alltid vært slik? Og hvordan hadde det seg slik at barn fikk sin egen litteratur?
I denne Teatersalongen vil Janne Stigen Drangsholt og Therese G. Eide fortelle og tegne deg inn i barnelitteraturen. For var det sånn at «barndom» ble funnet opp mot slutten av 1800-tallet? Er barn egentlig onde og ville skapninger? Er det greit at Lillebror leker med en pinne dagen lang? Hvorfor elsker vi Roald Dahl? Og hvorfor er det så viktig for Thor Aage Bringsværd å understreke at Karsten og Petra er bestevenner?
Finn frem barnet i deg og kom på Teatersalong Matilda!
Sist oppdatert: 01/25/2025
Kilde: Region Stavanger
Teatersalong Matilda på Rogaland Teater i Stavanger