Skip to main content
Unknown Component
civid: 5ab197578093ad1bd009e3a1
name: plugins_common_social_share (widget)

Suffløren

Suffløren
Suffløren

Suffløren er en varm og vemodig komedie der vi møter en sufflør som har funnet sin perfekte plass i verden. Han trives best når han merkes minst, elsker teatret og dets klassiske tekster, men føler seg mindre hjemme i verden utenfor. Men hva om teatret klarer seg uten ham? Og hvordan kan han bli hørt når han bare er vant til å hviske?
Har du noen gang lagt merke til personen som sitter helt fremst i teatersalen, nesten usynlig, men med full kontroll over manus, som skuespillerens sikkerhetsnett? Det er suffløren. Når teppet går opp denne kvelden, er ingenting som det skal. Scenen er tom. Ingen scenografi. Ingen skuespillere. Bare suffløren, alene.
Forvirret og engstelig går han opp på scenen for å finne ut hva som har skjedd – og for å fylle tomrommet som plutselig har oppstått. Med varme, humor og stor kjærlighet til faget, begynner han å fortelle. Om livet i kulissene. Om yrket som sufflør. Om teatret. Og om Amanda – hans store kjærlighet.
Gjennom fortellingen blir vi kjent med en rekke fargerike karakterer: den ufordragelige skuespilleren Bøtta, en inkompetent teaterledelse som ikke forstår sufflørens verdi, og suffløren selv – en klassisk underdog. En mann som insisterer på at han aldri har drømt om å stå i rampelyset, men som – kanskje uten å ville det – viser at han likevel har noe på scenen å gjøre.
Komedien Suffløren er full av humor og en stor kjærlighetserklæring til teatret sett fra siden. Under den humoristiske overflaten ligger et portrett av en manns ensomhet, sårbarhet og kampen for å bli sett og verdsatt.
Komedien gikk sin seiersgang på Dramaten i Stockholm i hele 10 år og har også hatt suksess på flere av teatrene i Norge. I 2015 gikk den på Centralteatret, med selveste Nils Vogt i rollen. Det er første gang denne komedien spilles på Sørlandet, nå med Eirik Langås Jørgensen som suffløren.Om skuespilleren
Eirik Langås Jørgensen fra Nedenes i Arendal er utdannet skuespiller ved Statens teaterhøgskole, KHiO (2018–2021). Etter utdannelsen har han vært tilknyttet blant annet Kilden Teater og Riksteatret, og i 2025 spilte han i Arven på Nationaltheatret. Eirik kommer tilbake til Kilden i 2026. Han driver også produksjonsselskapet Dag 3 sammen med Petter Mjøen Westlund, som allerede har gjort stor suksess på Sørlandet med Tatt av filmen og Henrik Ibsens samlede verker på 68 minutter av Knut Nærum.
Eirik debuterte etter endt utdanning ved Kilden teater som Alf i Heimanifrå – på høge hæle i Junaiten og senere Peder Mortensgård i Rosmersholm. Senere medvirket han i Idioten, Villskudd, Amadeus og Snøsøstera.Om produksjonenI rollen som suffløren: Eirik Langås JørgensenOversettelse: Line Fougner Christensen og Trond Ove SkrødalRegikonsulent: Mats MoeProdusert av: DAG 3 ProduksjonerProdusenter: Petter Mjøen Westlund og Eirik Langås JørgensenLys og lydtekniker: Johannes Birkedal AustenåPlakatfoto: Mona HauglidGrafisk design: Fredrik OpheimForlag: Colombine Teaterforlag

Sist oppdatert: 06/22/2025

Kilde: Visit Kristiansand

Suffløren

Sider du nylig har besøkt