There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.
Scandic Hotels – i alle landets store byer
Nordic Choice Hotels – en annerledes hotellkjede
Thon Hotels – fantastisk frokost
Radisson Blu Hotels – finn dine favorittreisemål
Classic Norway Hotels – fra særegne hoteller til autentiske rorbuer
Citybox – moderne lavprishotell med sentral beliggenhet
DanCenter – din feriehusekspert i Norge
Norgesbooking – finn en koselig hytte til norgesferien
Campcation – Bestill camping over hele Norge med Campcation
Campanyon - Unik overnatting i naturen
Vy - det har aldri vært enklere å reise med tog
SJ NORD - opplevelsen starter på toget
Vy express - reis med buss over hele Norge
NOR-WAY Bussekspress - bussreiser i hele Sør-Norge
DFDS - ta den behagelige sjøveien fra København til Oslo
AutoEurope - stort utvalg og uslåelige priser
Rent-A-Wreck - det smarte leiebilvalget
Arctic Campers - lei din bobil eller camper
Cabin Campers - nasjonalromantisk opplevelse på fire hjul
Hurtigruten – "Verdens vakreste sjøreise"
Fjord Tours – Norge i et nøtteskall® – Norges mest populære tur
Authentic Scandinavia – reiser satt sammen av lokalkjente
Up Norway – luksus skreddersydd av kjennere
Discover Norway – opplevelser i Norge. Ferdigpakka ski-, sykkel- og fotturer
Norrøna Hvitserk – ekspedisjoner og eventyrreiser
Booknordics.com – aktiviteter, safarier, turer, hytter og opplevelseshotell
Brim Explorer – stille fjordturer med elektrisk katamaran
Fjord Travel – Norge på sitt vakreste!
Go Fjords – turer og aktiviteter over hele Norge
Norwegian Holidays – pakkereiser til lave Norwegian-priser. Fly, hotell og leiebil
Stromma – sightseeing med buss og båt i norske byer
My Nordic Travel – Lag din egen reiserute
Skiferie i Rauland – Stå på ski i herlig høyfjellsnatur
{{title}} {{:price}} - {{!preprice}} Price: {{?}} {{preprice}} {{/}} {{price}} {{:postprice}}{{postprice}}{{/}} {{?:pricing}} - {{pricing}} {{/pricing}}
Dramatiske slag, hendelser som påvirket verdenshistorien. Les vår guide til krigsminnesteder og viktige hendelser under andre verdenskrig, inkludert slaget ved Narvik, tungtvannsaksjonen på Rjukan og senkingen av Blücher utenfor Oscarsborg Festning.
– Krigsminneturisme er en økende trend. Vi får mange henvendelser fra personer som plutselig oppdager at familiemedlemmer var involvert eller berørt av krigen. Det er et tema som kanskje ikke alltid har vært like komfortabelt å snakke om, men den generasjonen som vokser opp nå er nysgjerrig, stiller spørsmål og ønsker svar, sier Ann Kristin Kristensen ved Narviksenteret.
Narviksenteret er det nordligste av de sju norske freds- og menneskerettighetsentrene, og senteret drifter blant annet Narvik Krigsmuseum, hvor du kan lære om slaget om Narvik under andre verdenskrig.
– Krigsminner kan være så mangt. Det kan være plasser der man vet kamphandlinger har skjedd, eller det kan være minneplasser. I Narvik har vi veldig mange monumenter fra ulike sider av krigen, som mange ønsker å besøke. Kirkegården her og Beisfjord fangeleir er også sentral for mange besøkende, forteller Ann Kristin.
Våren 1940 sendte tyske og de allierte skip, fly og soldater til Narvik, og den lille byen innerst i Ofotfjorden og områdene rundt ble åsted for de største krigshandlingene på norsk jord hvor norske soldater var involvert i kampene.
Kontrollen over Narvik havn var avgjørende for både tyskerne og de allierte, fordi den sikret tilgangen på jernmalm fra Sverige, som ble brukt i produksjonen av våpen og utstyr.
I 62 dager kjempet soldater fra Norge, Storbritannia, Frankrike og Polen mot tyskerne, både i dramatiske sjøslag og i fjellene rundt Narvik. Til slutt klarte norske og allierte styrker å gjenerobre byen og drive tyskerne ut, og med det var Hitlers første strategiske nederlag et faktum.
Etter gjenerobringen av Narvik ble byen lagt i grus av tyske bombefly, både som hevn og for å ødelegge infrastruktur som kunne komme alliert side til gode. Da de allierte trakk seg ut, kom tyskerne tilbake til Narvik. Det hele ender med norsk kapitulasjon, og Narvik blir under tysk kontroll frem til frigjøringen i 1945.
Narvik er en viktig del av krigshistorien for alle de involverte landene. Både i Polen, Storbritannia og Frankrike finner du gater og skoler som er oppkalt etter byen.
Det har blitt laget en rekke spillefilmer med andre verdenskrig som tema. Nå er også den nye spillefilmen om kampene i Narvik kommet.
25. desember hadde Kampen om Narvik – Hitlers første nederlag premiere. Etter at den ble tilgjengelig på strømmetjenesten Netflix, har den blitt en suksess og er nå en av de mest sette filmene på Netflix! Filmen ligger ennå ikke på norsk Netflix, men kommer i løpet av høsten 2023.
Gjennom historien følger vi den unge korporalen Gunnar Tofte, spilt av Carl Martin Eggesbø, og hans kone, stuepiken Ingrid Tofte, som spilles av Kristine Hartgen.
Filmen er spilt inn i både Narvik, Rjukan og Oslo. Her ser du innspillingen på Norddalsbrua utenfor Narvik:
Andre verdenskrig brøt ut i 1939.
9. april 1940 ble Norge angrepet av Tyskland. Etter to måneder erobret tyskerne landet, og kongen og regjeringen flyktet til London og fortsatte kampen derfra.
Under okkupasjonen ble Norge styrt av den tyske nazisten Josef Terboven. Alle partier ble forbudt, med unntak av Nasjonal Samling, ledet av Vidkun Quisling.
44 000 nordmenn satt i fangenskap under andre verdenskrig. 9000 ble sendt til fengsler og leirer i tyskokkuperte områder. 1400 av disse døde.
773 jøder fra Norge ble sendt til konsentrasjonsleirer i Tyskland, hvorav 38 overlevde.
Norge var under tysk okkupasjon frem til frigjøringen i 1945.
Kilde: Store Norske Leksikon
I Narvik og områdene rundt byen finner du mange andre krigsminner og spor etter kamphandlingene under andre verdenskrig.
På Narvik Krigsmuseum i Narvik kan du lære mer om hva som skjedde under de dramatiske dagene i 1940. Museet tilbyr også skreddersydde opplevelser for barn.
I Krigshistorisk landskap er det reist en serie monumenter på strekningen mellom Narvik og Bardufoss til minne om de dramatiske kampene.
På Bjørnfjell kan du bli med på krigshistorisk vandring til flere plasser som var sentrale under krigen. Lær om Ofotbanens sentrale rolle i transport av jernmalmen, vandre langs den historiske Rallarveien, og se den spektakulære Norddalsbrua, hvor sentrale scener av storfilmen "Kampen om Narvik" er spilt inn.
Her finner du flere interessante turer, krigsminner og museer i området:
Les mer om filmen og sjekk ut flere krigshistoriske opplevelser i Narvik-regionen.
Besøk flere historiske steder!
Over hele landet finner du steder som var sentrum for dramatiske hendelser under andre verdenskrig, som Vemork på Rjukan (bildet).
Her er noen du bør få med deg:
Under andre verdenskrig foregikk kampen om tungtvannet på Vemork, datidens største kraftstasjon, ved Rjukan. Ved hjelp av tungtvannet ville tyskerne forsøke å produsere atombomber, men takket være fire dramatiske sabotasjeaksjoner ble forsøket stoppet.
I dag er den ærverdige kraftstasjonen omgjort til Norsk Industriarbeidermuseum. I utstillingen Helter i Telemark dramatiseres blant annet de fire berømte sabotasjeaksjonene.
Høsten 2017 startet et spennende prosjekt på Vemork, hvor tungtvannkjelleren ble gravet frem og kjeller ble funnet intakt. Fra sommeren 2022 kan du bli med på en eksklusiv tur ned i tungtvannskjelleren, hvor et nytt museum også skal åpne.
Bli med på guidet tur langs sabotørruten og utforsk mer om Vemork:
På Norsk Industriarbeidermuseum - Vemork får du et nært møte med norsk industri og krigshistorie.
Go to: Norsk Industriarbeidermuseum - VemorkPå Norsk Industriarbeidermuseum - Vemork får du et nært møte med norsk industri og krigshistorie.
Utstillingen handler om de 11 sabotørene som deltok i den spektakulære Operasjon Gunnerside,…
Go to: Utstilling på Vemork «Tungtvannssabotørene»Utstillingen handler om de 11 sabotørene som deltok i den spektakulære Operasjon Gunnerside,…
"Helter i Telemark" er en utstilling med hovedvekt på de dramatiske aksjonene i forbindelse med kampen om…
Go to: Helter i Telemark - krigsutstilling"Helter i Telemark" er en utstilling med hovedvekt på de dramatiske aksjonene i forbindelse med kampen om…
Midt i Drøbaksundet ligger festingen Oscarsborg. 9. april 1940 stanset festningen det tyske angrepet mot Oslo ved å senke Blücher, Tysklands nyeste krysser. Senkingen av Blücher var sentral for evakueringen av kongen, stortinget og regjeringen.
På Oscarsborg Museum kan du lære mer om festningens historie, både gjennom aktuelle utstillinger og guidede turer.
Du kan komme deg til festningen ved å ta ferge fra Drøbak. Det er fergeforbindelser hele året, og turen tar rundt ti minutter.
Kvam i Gudbrandsdalen var i april 1940, sentrum for Sør-Norges hardeste kamper. På det lille tettstedet kjempet norske og engelske styrker mot tyske soldater, og om lag 70 hus brant ned, inkludert kirken i Kvam.
Kamphandligene i Kvam er bakgrunnen for utstillingen Gudbrandsdal krigsminnesamling, som åpnet i 1995. Ved siden av museet ligger Kvam fredspark, hvor du finner minnestein over de falne under den andre verdenskrig.
Jøssingfjorden i Rogaland er spesielt kjent for Altmark-saken som fant sted i februar 1940.
Med flere hundre britiske krigsfanger om bord passerte det tyske skipet Altmark gjennom norsk sjøterritorium, eskortert av en norsk torpedobåt, på vei hjem til Tyskland. Skipet ble oppdaget av britene, noe som resulterte i en kamp hvor flere tyskere ble drept og de britiske fangene ble sluppet fri.
Langs kysten finner du en rekke kystfort som ble bygget under andre verdenskrig. Mange av fortene tilbyr guidede omvisninger på sommerstid, men flere kan også besøkes på egen hånd.
Utforsk fortene fra krigen:
Bud Kystmuseum består av to deler. Ergan Kystfort, som er et krigshistorisk museum bygget rundt tyskernes…
Go to: Bud Kystmuseum og Ergan KystfortBud Kystmuseum består av to deler. Ergan Kystfort, som er et krigshistorisk museum bygget rundt tyskernes…
Krikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Go to: Utflukt til Krikken Kystfort på SkåtøyKrikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Tangen Fort ligger ytterst på Langesundstangen, sør for Langesund sentrum, Stedet har mange geologiske verdier…
Go to: Tangen FortTangen Fort ligger ytterst på Langesundstangen, sør for Langesund sentrum, Stedet har mange geologiske verdier…
Et av Norges best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig. Under krigen var det også en ubåtstasjon her. Anlegget…
Go to: Kvalvik Fort - kystfort fra 2. verdenskrigEt av Norges best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig. Under krigen var det også en ubåtstasjon her. Anlegget…
Fjøløy er nytt og spennende friluftsområde med turstier og minner fra andre verdenskrig.
Go to: Fjøløy fort og Fjøløy fyrFjøløy er nytt og spennende friluftsområde med turstier og minner fra andre verdenskrig.
Er du spesielt interessert i krigshistorie, er det flere synlige minnesmerker langs norskekysten. Noen av…
Go to: HitlertenneneEr du spesielt interessert i krigshistorie, er det flere synlige minnesmerker langs norskekysten. Noen av…
Nordberg Fort, nordens best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig viser deg Listas flotte natur, kultur og…
Go to: Nordberg FortNordberg Fort, nordens best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig viser deg Listas flotte natur, kultur og…
Et besøk til Hidra er ikke fullkomment uten et besøk på Hågåsen. Fantastisk utsikt over Kirkehavn, samt…
Go to: Hågåsen KystbatteriEt besøk til Hidra er ikke fullkomment uten et besøk på Hågåsen. Fantastisk utsikt over Kirkehavn, samt…
Krikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Go to: Krikken Kystfort - SkåtøyKrikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Tysk fort fra 2. Verdenskrig på Sør-Karmøy. Her hadde okkupasjonsstyrkene utsikt og kontroll med all…
Go to: Syreneset FortTysk fort fra 2. Verdenskrig på Sør-Karmøy. Her hadde okkupasjonsstyrkene utsikt og kontroll med all…
I kort gåavstand fra sentrum finner du Gunnarsholmen, et gammelt kystfort som i dag er gjort om til et…
Go to: Gunnarsholmen Kystfort og BadeplassI kort gåavstand fra sentrum finner du Gunnarsholmen, et gammelt kystfort som i dag er gjort om til et…
Festningsanlegg fra andre verdenskrig med kanonstillinger, fangehytte, tunnellganger og skyttergraver. Også…
Go to: Hausvikodden FortFestningsanlegg fra andre verdenskrig med kanonstillinger, fangehytte, tunnellganger og skyttergraver. Også…
Torås fort tilbyr kortreist verdenshistorie i Færder kommune, og er Vestfolds største intakte krigsminne fra…
Go to: Torås fortTorås fort tilbyr kortreist verdenshistorie i Færder kommune, og er Vestfolds største intakte krigsminne fra…
Det var flere fangeleirer i Norge under andre verdenskrig. Grini var den største. Til sammen satt rundt 20 000 personer på Grini. Flesteparten var nordmenn, men også polakker, sovjetere og franskmenn satt fanget her.
Grinimuseet ligger nå i en av leirens gamle brakker. Her kan du utforske temaer som arrestasjon, fangevokterne og illegal kommunikasjon gjennom tekst, foto og gjenstander.
I Nord-Trøndelag lå Falstad fangeleir. Her satt det mer enn 4200 fanger under andre verdenskrig. De fleste var nordmenn, men det var også fanger fra Sovjetunionen, Jugoslavia, Danmark og Polen her.
I de gamle fangeleirbygningene finner du i dag Falstadsenteret, et av de sju freds- og menneskerettighetssentrene i Norge, som både er et minnested og nasjonalt senter for andre verdenskrigs fangehistorie og menneskerettigheter. To minutter med bil fra senteret, i Falstadskogen, ligger minnesmerket Arkebusering av Odd Hilt, som selv var en av fangene på Falstad.
Lær mer om historien til Falstad:
Falstadsenteret ønsker publikum velkommen inn i Kommandantboligen med den nye permanente utstillingen…
Go to: Kommandantboligen på FalstadsenteretFalstadsenteret ønsker publikum velkommen inn i Kommandantboligen med den nye permanente utstillingen…
Er du klar over hvilken historie Falstad på Ekne rommer? Falstadsenteret i Levanger er et…
Go to: Falstadsenteret - Museum og MinnestedEr du klar over hvilken historie Falstad på Ekne rommer? Falstadsenteret i Levanger er et…
Falstadskogen - rettersted og minnesmerke Inne blant trærne i den frodige Falstadskogen titter det frem…
Go to: Falstadskogen - et minnested etter 2. verdenskrigFalstadskogen - rettersted og minnesmerke Inne blant trærne i den frodige Falstadskogen titter det frem…
I 26 land i Europa finner du Snublesteiner, et minnesmerke som er støpt ned i fortauet på steder der jøder og andre ofre for nazismen bodde eller jobbet frem til de ble deportert og drept. Prosjektet ble startet i 1993 av den tyske kunstneren Gunter Demnig, og Jødisk Museum i Oslo bragte det til Norge.
Du finner flere snublesteiner spredt utover landet, fra Berlevåg og Hammerfest i nord, til Ogna utenfor Egersund i sør. Hvert minnesmerke er belagt med en inngravert messingplate med personens navn, fødselsår, deportasjonsår, dødsdato- og sted.
Her finner du flere av snublesteine i Norge:
Snublesteinene i Hønefoss - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over…
Go to: Krigsminne fra 2. verdenskrig - Snublesteinene i HønefossSnublesteinene i Hønefoss - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over…
Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for nazismen under andre verdenskrig, støpt ned i fortauet…
Go to: SnublesteinerSnublesteinene er minnesmerker over ofrene for nazismen under andre verdenskrig, støpt ned i fortauet…
Snublesteinene i Gjøvik - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Go to: Krigsminne fra 2. verdenskrig - Snublesteinene i GjøvikSnublesteinene i Gjøvik - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Snublesteinene i Jevnaker - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Go to: Krigsminne fra 2. verdenskrig - Snublesteinene i JevnakerSnublesteinene i Jevnaker - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Museum på Akershus festning som gir et bilde av de viktigste begivenhetene som fant sted i Norge under…
Go to: Norges HjemmefrontmuseumMuseum på Akershus festning som gir et bilde av de viktigste begivenhetene som fant sted i Norge under…
Museet er stengt på grunn av reparasjoner. Arquebus krigshistorisk museum i Tysvær har mange og varierte…
Go to: Arquebus krigshistorisk museum - HaugalandmuseetMuseet er stengt på grunn av reparasjoner. Arquebus krigshistorisk museum i Tysvær har mange og varierte…
Måløyraid senteret er eit krigshistorisk kunnskapssenter som tar for seg den dramatiske forteljinga om…
Go to: Måløyraid SenteretMåløyraid senteret er eit krigshistorisk kunnskapssenter som tar for seg den dramatiske forteljinga om…
Forsvarets flysamling Gardermoen - ikke glipp av denne unike samlingen på nær 40 fly !
Go to: Forsvarets flysamling GardermoenForsvarets flysamling Gardermoen - ikke glipp av denne unike samlingen på nær 40 fly !
Utstillinger av Motstandsavdelingen, Bergens-pressen og avdelingen Kvinners innsats for Forsvaret. Inngang…
Go to: Bergenhus FestningsmuseumUtstillinger av Motstandsavdelingen, Bergens-pressen og avdelingen Kvinners innsats for Forsvaret. Inngang…
Norges største utstilling av uniformer og mindre gjenstander fra 2. verdenskrig. Museet gir et balansert bilde…
Go to: Lofoten KrigsminnemuseumNorges største utstilling av uniformer og mindre gjenstander fra 2. verdenskrig. Museet gir et balansert bilde…
Vi fortel om eit av dei verste krigsbrota på norsk jord, om dei som flykta over Nordsjøen, om hemmelege…
Go to: Nordsjøfartmuseet i Telavåg - Museum VestVi fortel om eit av dei verste krigsbrota på norsk jord, om dei som flykta over Nordsjøen, om hemmelege…
Her er et utvalg kjente selskaper som gjør alt de kan for at turen din skal bli uforglemmelig fra start til slutt.
Tilbake til toppen