Skip to main content

En smak av Gudbrandsdalen

En gastronomisk rundtur på Østlandet

Matkulturen i Gudbrandsdalen har dype røtter i tradisjonelt landbruk og seterdrift. Selvplukk, dyrking av grønnsaker, jakt og konservering har alltid vært viktig i dalen, og står fortsatt sterkt i dag.

Landets mest kjente brunost, Gudbrandsdalsosten, kommer herfra, og det er bare en av mange lokale godsaker du bør smake på.

Og fjellmat, servert rett fra skog og fjell til bord, er perfekt som påfyll mellom små og store eventyr.

Bli med på en kulinarisk reise!

Historiske gårder og setrer, lokalproduserte oster og vilt fra fjellet er noen av de kulinariske høydepunktene du finner i Gudbrandsdalen. Legger du til en innovativ lokalbefolkning med fokus på regenerativ reise, blir det enda mer spennende.

Map of Norway

© Mapbox © OpenStreetMap Improve this map

Velkommen til Gudbrandsdalen!

Gudbrandsdalen ligger på Østlandet, omkranset av seks nasjonalparker – deriblant Jotunheimen, Dovrefjell og Rondane.

OL-byen Lillehammer er inngangsporten til dalen i sør. Derfra strekker Gudbrandsdalen seg 230 kilometer nordover mot Lesja og Romsdalen, med sidedalene Gausdal, Heidal, Ottadalen og Espedalen.

Området er kjent for et vakkert kulturlandskap med historiske gårder og fjellstuer som serverer ekte gårds- og fjellmat.

Les om alle høydepunktene eller gå direkte til:

Brunost

Brunost er, kanskje ikke så overraskende, en av de tingene du må smake når du besøker Gudbrandsdalen!

Den deilige, fløyelsmyke osten kommer i mange varianter, og de mest kjente brunostene fra dalen er Gudbrandsdalsost og Heidalsost.

Gudbrandsdalsost

Det sies at Gudbrandsdalsosten stammer fra Solbråtsetra i Nord-Fron i 1963. Den unge budeia Anne Hov tilsatte fløte og etterhvert geitemelk i mykosten, og slik ble Gudbrandsdalsosten skapt.

Solbråsetra eksisterer fortsatt, og om sommeren kan du besøke det historiske stedet, møte budeia og prøve den smakfulle brunosten.

Lokalprodusert brunost får du også hos Heidal Ysteri, nord i dalen. Bli med på omvising og kjøp med deg hjemmelaget prim, bakst og andre godsaker i bakeriet!

Mange av matbutikkene i Gudbrandsdalen har også et godt utvalg av lokale varer.

Et du glad i ost, bør du også ta turen innom Avdemsbue på Lesja – en landhandel med røtter tilbake til 1878.

Avdemsbue tilbyr mange lokale delikatesser, inkludert ost fra sitt eget gardsysteri.

Pultost er en annen lokal delikatesse som bør smakes! Osten har røtter tilbake til vikingtiden og har lange tradisjoner i Gudbrandsdalen og i Innlandet.

Frister det mer med en nystekt vaffel, tar du turen til kaféen (som ligner litt på en ost utenfra!).

Annis Pølsemakeri

Er du glad i god mat, er det noen steder du bare må stoppe innom. Annis Pølsemakeri i Ringebu er et slikt sted.

– Lam er definitivt et av høydepunktene for meg. De beiter i fjellene og vokser seg store og fine. Kan det bli bedre enn det, sier Anni Kirstine Byskov, eier av Annis Pølsemakeri.

Anni flyttet fra Danmark til Norge i 1985. I 2000 kjøpte hun det gamle pølsemakeriet i Ringebu, og siden har det vært en suksesshistorie. Anni har vunnet flere prestisjetunge priser for pølseproduktene, og skinken, laget etter lokale mattradisjoner, er også blitt kåret til «en favoritt blant norske forbrukere og kokker».

– Jeg tror mange liker produktene våre fordi de er laget av råvarer av høy kvalitet, i tillegg til at oppskriftene er enkle, men med god smak, forteller Anni.

I delikatessebutikken på Ringebu kan du kjøpe mange ulike typer kjøtt, alt etter hva som er i sesong. Det er også et stort utvalg sauser, dipper og lokale godsaker. Test de smakfulle lammepølsene med hvitløk og persille, blåskimmelosten Kraftkar fra Tingvoll, eplemost fra Hovelsrud gård og mer!

Bonustips! Du får tak i produkter fra Anni i Mathallen og Oslobukta i Oslo.

Ved siden av butikken ligger også Annis Spisested. Her blir du servert ordentlig, hjemmelaget mat.

Gårdsmat

Gudbrandsdalen har en rik landbrukshistorie. Kjører du gjennom dalen, kan du se alt fra gamle, ærverdige gårder til setre og småbruk.

Flere av gårdene tilbyr overnatting, blant annet historiske Sygard Grytting, som er et av Norges eldste trehoteller.

Hotellet ligger mellom Ringebu og Vinstra i Sør-Fron kommune, og har ønsket reisende velkommen i over 700 år.

Smakfull tradisjonsmat

Hotellet driver fortsatt aktivt landbruk, og dyrker og videreforedler egne råvarer. Dette danner også grunnlaget for det som serveres i restauranten. På menyen finner du blant annet lam fra egen produksjon, vilt, fjellfisk og frukt og bær fra hagen.

Verten på Sygard Grytting, Hilde, er lidenskapelig opptatt av tradisjonskost, noe som vises i den gode maten som blir servert.

Husk å booke bord i Spisestugu i forkant av oppholdet!

Kjøp med deg gårdsmat

En kort kjøretur fra E6 sør i dalen ligger Biri Landhandel. Dette er et fint sted å stoppe for å kjøpe med seg lokalproduserte godsaker fra gårdene i området.

Her finner du alt fra eplemost til lam og økologiske meieriprodukter. Stedet driftes av lokale bønder som sammen har et ønske om å løfte frem lokalmaten som produseres.

Harpefoss hotell og landhandleri i Sør-Fron bør du også besøke. Stedet ligger kun to minutter fra E6, og ble opprinnelig bygget som stasjonshotell, skysstasjon og landhandleri da Dovrebanen ble anlagt i 1896.

Den gamle landhandelen holder sommeråpen kafé med matservering og salg av lokalmatprodukter.

Ekstra tips: Det er flott utsikt til Harpefossjuvet rett bak hotellet!

Gårdsovernatting for familier

Det er også mange gårder i området som er perfekte å besøke for familier med barn.

En av dem er Paulsrud, en idyllisk bondegård, nordvest for Lillehammer. Her kan du booke overnatting i en av hyttene på gården. De små vil garantert synes det er stas å hilse på kattene, sauene, hønene, kyrne og kalvene på gården! Om sommeren kan du også overnatte på seteren på fjellet.

Flere gårdsopplevelser i Gudbrandsdalen

Det er ikke bare de frodige dalene som byr på gode smaker i Gudbrandsdalen: Dette er også det perfekte stedet å spise ekte fjellmat.

Er du ute etter en unik matopplevelse på et sted som tar bærekraft og regenerativ reise på alvor, bør du ta turen til fjellbygda Skåbu og Skåbu Fjellhotell.

Boutiquehotellet ble skapt av familien Haug i bygdas gamle Samvirkelag.

Hotellet har høstet flere priser for fokus på bærekraft og regenerativ turisme, og er også medlem av Regenerativ Travel – en samling uavhengige hoteller som alle har som mål å knytte reisende til bærekraftige og regenerative opplevelser.

En smak av fjellet

– Vi forsøker å alltid bruke lokale råvarer, så langt det er mulig, forteller Lukasz B. Socha, kjøkkensjef på hotellets restaurant, Skadir.

Hotellet legger sin stolthet i å benytte seg av ressursene som finnes i området. Lam og svin får de fra egen gårdsdrift, mens fisk og vilt kommer fra nærliggende fjellområder.

I restauranten serveres tradisjonsretter med en moderne vri, og menyen endres fra dag til dag.

– Vi bruker mye elg og vilt fra fjellene. Når vi får viltkjøtt om høsten, etter jaktsesongen, tenker vi alltid på hvordan vi kan få kjøttet til å vare året rundt, forteller Socha.

Har du ikke smakt elgkjøtt? Da har du gått glipp av noe, mener kjøkkensjefen.

– Det er den ekte smaken av skog og fjell. Kjøttet kan minne om biff av storfe, men med en fyldigere smak, forklarer han.

Du kan besøke Skadir for bare å spise, men det er absolutt anbefalt å tilbringe natten her også! Besøker du hotellet på en lørdag, kan du nyte en femretters smaksmeny. Mellom onsdager og fredager serveres det en treretters meny.

Seterferie

Seterdrift er en viktig del av norsk landbrukshistorie, og enkelte steder i landet driftes fortsatt setrene slik man gjorde før i tiden: bufe som sau og storfe flyttes opp i høyfjellet for å beite om sommeren.

Mange av disse gamle setrene tilbyr nå også overnatting for besøkende, og mat fra setrene og fjellet står ofte på menyen.

Noen setre har til og med sin egen seterkafé der du kan ta en matbit – perfekt som belønning etter en fjelltur!

Nyt rømmegrøt!

Rømmegrøt er en rett som gjerne serveres på setrene, ofte med deilig spekemat som tilbehør.

Lykkjesetra, setra til Venabu Fjellhotell i Ringebu, er et av stedene i området der du kan nyte en ekte seterlunsj – som selvsagt serveres av budeia.

En kulinarisk reise

Smak deg gjennom fjellene på Østlandet, inkludert Valdres og Nasjonal Turistveg Valdresflye, Jotunheimen, Lom, Ottadalen og Gudbrandsdalen

Turer for gourmeter

Dra på en kulinarisk reise gjennom Norge.

Se våre beste tilbud

Ferdigpakket norgesferie? Sjekk disse gode reisetilbudene fra våre partnere.

Sider du nylig har besøkt