Kom i påskestemning på fjellet, ved kysten – eller kanskje du foretrekker bypåske? Her får du tips til gøyale ting du kan finne på for både barn og voksne i påskeferien, så hele familien kan ha det moro!
Tips til morsomme ting å gjøre i påskeferien
Snøpåske
Påskefjellet kaller! Utnytt siste rest av vinteren på langrenn i påskefjellet, og nyt påskeføre mellom furutrær og snødekte fjell – bare husk solbriller og solkrem.
Eller er du mer glad i fart? Det er alltid god påskestemning alpinanleggene, med påskerenn, musikk og arrangementer. Avslutt dagen i solveggen på afterski med noe godt i glasset.

Påska er også høysesong for toppturer på ski. Om forholdene ligger tilrette, er det lite som slår opplevelsen av å gå opp på en topp og renne ned igjen i bare T-skjorta. Husk å sjekke skredvarselet og bli gjerne med en lokalkjent guide!
Kystpåske
Lei av vinter og snø? Trekk til Sørlandet og kom våren i møte. Vandre langs strendene, kjenn lukten av saltvann og hør bølgene slå inn mot land. Lei en kajakk og skli gjennom vannet i påskesola. Husk appelsin og kakao!
Krokus, snøklokker ... våren kommer fortere til kysten, og de små, hvite sørlandsperlene og fjordlandsbyene våkner til live igjen. Her får du virkelig senket skuldrene ...
Bypåske
Når halve befolkningen trekker til fjells i påska, blir det god plass i byene. Nyt en utepils langs havna, utforsk et spennende museum, sjekk utstillingene på de lokale galleriene og prøv en ny restaurant.
Kanskje det er nå du har tid til å utforske en by du har drømt om å dra til, eller kanskje du bare trenger tips til å finne på noe nytt i egen by? Sjekk disse gode innsidetipsene fra kulturpersonligheter i de norske byene!
Familiepåske
Mange fornøyelsesparker og dyreparker er åpne og byr på spennende påskeaktiviteter. Bli med på påskeeggjakt og prøv å løs påskekrimmysteriet i Dyreparken i Kristiansand, eller utforsk Flåklypatoppen i Alvdal. Møt dyrene på Langedrag i Nesbyen, i Bjørneparken i Flå, eller Polar Park i Bardu som også har åpent i påska.
Er det innevær? Sjekk aktivitetsprogrammet på museer og vitensentre, flere av dem har aktiviteter for barn gjennom hele påska.
Badepåske
Sugen på litt sydenfølelse? Det finnes mange badeland og deilige spa landet rundt som sørger for deilige temperaturer også i april.
Dersom du er skikkelig tøff og sola varmer litt, er du kanskje klar for å ta årets første dukkert? Varm deg opp igjen i en av de mange stilige saunaene som er kommet på innsjøer og fjorder nesten overalt i Norge.
Konsertpåske
Er våren litt for lys og lett, synes du? Sett kursen for påskens mørkeste eventyr: Inferno Metal Festival i Oslo. Hit kommer folk fra hele verden for å dyrke det beste og siste innen metal.
Det er mye som skjer i påska, skroll lenger ned og sjekk vår arrangementskalender for å finne konserter og festivaler nær deg!
Glampingpåske
Påskemorgen slukker sorgen, spesielt når du våkner opp på et unikt hotell eller til skikkelig hyttekos. Eller prøv den oppgraderte versjonen av camping, nemlig glamping!
Eller hva med å nyte påskeaften i toppen av et tre? Det finnes mange kule tretopphytter til leie rundt omkring.
Kunstpåske
Endelig kan du få tid til å gå på spennende utstillinger! Det er mange kunstperler du kan oppleve på en dagstur i Oslo-området. Norge er en kunstdestinasjon i verdensklasse, så det er mye å utforske.
Det er også deilig å ta en tur i en av de norske skulpturparkene, når de begynner å grønnes og hvitveisen står rank, for eksempel i Frognerparken eller i Ekebebergparken. Eller la byens kule street art være mål for turen?
Her er noen av de store kunstutstillingene som foregår i påsken:
- Sandvika07.02.2026 - 25.04.2026
Barneverksted
Velkommen til oss! Hver lørdag fra kl. 11 - 15, er det barneverksted i Kulturhuset. Bli med på vårt gratis barneverksted, der små og store kan boltre seg med farger, former og fantasi Leker, bøker og spill blir lagt frem – perfekt for en koselig lørdag sammen. Kafeen er åpen med lett servering, varm og kald drikke, frukt og bakst. Gratis for alle. - Høvikodden01.02.2026 - 20.12.2026
Merz! Flux! Pop!
Denne utstillingen er viet den tyske avantgarde-kunstneren Kurt Schwitters (1887-1948) og hans kollegaer og etterfølgere. Schwitters var en av de mest særpregede og allsidige kunstnerne i første halvdel av 1900-tallet. De kunstneriske taktikkene og strategiene han utviklet har hatt stor påvirkning på senere generasjoner. Utstillingen viser Schwitters i samspill med hans samtidige kollegaer og kunstnere han senere har inspirert i avantgarde-tradisjonen. Den franske termen avantgarde betyr fortropp. Begrepet brukes om eksperimenterende kunstnere eller retninger som opponerer mot eller forandrer tradisjonen, og om kunstnere som arbeider på tvers av kunstartene og med innovative strategier som manifest, kunstnerbøker og «mail-art». Historisk betegner avantgarden viktige bevegelser som dada, futurisme og surrealisme, som startet på slutten av 1800-tallet og endte på 1920- og 1930-tallet, og dernest den radikale innovasjonen i kunst, litteratur og mote som skjedde på slutten av 1950- og 1960-tallet, såkalt neo-avantgarde. For avantgarden er sosial og politisk radikalisme tett forbundet med kunstnerisk innovasjon. Mer enn å være stilistiske bevegelser eller «skoler» handler avantgarden om ulike holdninger til livet. Siden 2009 har Sparebankstiftelsen DnB utviklet en samling av Schwitters og hans kollegaer i nært samarbeid med Henie Onstad Kunstsenter. Samlingen er fortsatt under utvikling. Siden opprettelsen i 1968 har Henie Onstad vært et sted for avantgarden og for kunstneriske prosjekter på tvers av kunstartene. Institusjonen står i en særstilling i dette feltet i Norge. Utstillingen viser Sparebankstiftelsen DnBs samling sammen med materiale fra Henie Onstads egne samlinger og arkiv. Utstillingen åpner og skal vises permanent i Henie Onstad Kunstsenter sin nye Sal Merz, som er en helt ny utstillingssal på kunstsenteret. Salen er på 430 kvadratmeter og er skapt som en integrert del av kunstsenterets opprinnelige bygningsmasse fra 1968. Arealet har tidligere vært brukt som lager. Nå er rommene omgjort til publikumsarealer for kunst og går over to etasjer. Utstillingsrommet er tegnet av Snøhetta, og utstillingsdesignet er utviklet av kunstneren Luca Frei i samarbeid med Henie Onstad Kunstsenter. - BestillBergen22.04.2026 - 20.05.2026
Kunstkvarter: Møt en av kunstnerne i utstillingen Kunst.Hånd.Verk
I dette kunstkvarteret får du et direkte møte med en av kunstnerne i den omfattende utstillingen Kunst.Hånd.Verk. Gjennom ulike temaer og utøvere, presenteres bredden og dybden av samtidens kunsthåndverk. Informasjon om verk og kunstner kommer. Praktisk informasjon: Pris: – Ordinær voksen: kr 175 – Kode-medlem: gratis – Barn: gratis Oppmøte:Lysverket Tid: kl. 16.00 Begrenset antall plasser: husk å reservere plass. Billetten gir tilgang til alle Kode-museene hele dagen. - Steinkjer20.02.2026 - 23.05.2026
Soveig Aalberg | Kunstrom Jakob
Kunstrom Jakob er et gratis visningssted for samtidskunst i Steinkjer kulturhus. Her kan du oppleve skiftende utstillinger med billedkunst og kunsthåndverk, som gir innblikk i samtidens kunstuttrykk og kunstnerpraksiser. Aktuelle utstilling: Solveig Aalberg - "Sediment" 20.2 - 24.5 2025 Utstillingen i Kunstrom Jakob består av et utvalg mini-vevnader fra serien Continuum (2016-2020) og nye arbeider produsert i 2023-2024. Continuum-serien tar utgangspunkt i gjentagelse og forskyvning - en rytme som repeteres, men som samtidig er i endring. De nyeste arbeidene er i større format og har tittelen Undertones. Utgangspunkt i denne serien er også en repeterende rytme, men med mer fokus på overlag og underlag. Solveig Aalberg – Jakob Weidemann Minnestipend 2024 Solveig Aalberg arbeider med håndvev som metode, med en sterk utforskning av farger, teksturer og repetisjon. Hun benytter ulike materialer som lin, ull, silke og papirgarn, og farger ofte garnet for å oppnå ønsket uttrykk. Verkene hennes balanserer en stram helhet med detaljerte elementer og presenteres ofte i serier. I 2024 ble Aalberg tildelt Jakob Weidemann Minnestipend, som årlig gis til en kunstner for å stimulere kunstutøvelse og -formidling i Steinkjer. Stipendet inkluderer en pengegave og en separatutstilling i Kunstrom Jakob. Utstillingen i Kunstrom Jakob viser et utvalg mini-vevnader fra serien "Continuum" (2016–2020) samt nye større arbeider fra "Undertones" (2023–2024). Begge seriene utforsker rytme og repetisjon, men med ulik vekt på forskyvning og lagdeling. Aalberg (f. 1955, Steinkjer) er utdannet ved Statens håndverks- og kunstindustriskole (1983) og har hatt en rekke separatutstillinger i Norge og utlandet, inkludert i London, Shanghai, Beijing, Riga og Kyoto. Hennes verk finnes i flere kunstsamlinger, blant annet Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Kode og Kulturrådet. Praktisk informasjon: Kunstrom Jakob er lokalisert i andre etasje, Steinkjer kulturhus. Bilde: Continuum #056. Foto: Jens Hamran - Trondheim01.02.2026 - 14.06.2026
Helga på Rockheim
Omvisninger, dypdykk og aktiviteter hver helg på Rockheim - alt inkludert i inngangsbilletten! Gå på egenhånd i museet, besøk restaurant Rockheim Panorama og museumsbutikken. Fast helgeprogram: Kl 11.15 Norsk populærmusikk på 40 minutter Omvisning i Hovedutstillingen Kl 12.00 Barnas rockejakt Jakt på rockeløver! Kl 13.00 Dypdykk Ta en dypere titt i utstillingen – med nytt tema hver helg Se detaljer for helgeprogram her: Det skjer - Rockheim Gratis inngang for barn under 16 år i følge med en voksen! - Snåsa27.02.2026 - 22.05.2026
RUOKTOT – tilbakeføring av samiske trommer (Saemien Sijte)
Ruoktot – Tilbakeføring av samiske trommer, er en 50-års jubileumsutstilling til De Samiske Samlinger, etablert i 1972. Ruoktoter nordsamisk for å vende hjem. Tredimensjonale bilder av fem samiske trommer utgjør kjernen i utstillingen. Én av disse trommene har allerede blitt levert tilbake til Sápmi. Fire andre trommer venter ennå på å komme hjem, for å være med sitt folk. Vandreutstillingen er basert på en jubileumsutstilling som ble åpnet i april 2022 ved RiddoDuottarMuseat (RDM) – Sámiid Vuorká-Dávvirat (SVD) i Kárášjohka (Karasjok). Utstillingen har fokus på tilbakeføring av samiske trommer og markerer at eierskapet til Anders Poulsens gievrie (tromme), som har vært på museet siden 1979, ble overført til RDM-SVD i januar 2022. Tromma ble da offisielt tilbakeført fra Nasjonalmuseet i København til RDM-SVD. Dette var en gledelig nyhet for alle som har arbeidet over flere tiår med å få trommen tilbake i samisk eie. Vandreutstillingen gjennomføres i samarbeid mellom samiske museer: RiddoDuottarMuseat (RDM) – Sámiid Vuorká-Dávvirat (SVD), Ájtte, Árran, Nordlandsmuseet, Saemien Sijte og Siida. Vandreutstillingen fikk støtte fra Sametinget i Norge og fra Nordisk Ministerråd via Nordisk kulturkontakt. Utstillingen åpner 27. februar på Saemien Sijte og vises tom. 23. mai. Les mer om utstillingen her: RUOKTOT – en vandreutstilling - Høvikodden01.02.2026 - 20.12.2026
Familieomvisning: Kunstdetektivene
Velkommen til omvisninger tilpasset barn og familier – bli med å oppklare mysteriene på Henie Onstad Kunstsenter på Høvikodden! Henie Onstad Kunstsenter er et skattkammer som rommer store verdier, historikk, og ikke minst mystiske hendelser. Samlingen inneholdt opprinnelig 100 malerier og består i dag av mer enn 8000 kunstverk. Dermed er kunstsenteret også en yndet plass for mystikk, forsvinninger og annet lureri, og vi trenger noen dyktige detektiver til å løse disse gåtene og passe på at kunsten kommer til rette. Med øye for detaljer, oppklaringsinstinkt og forstørrelsesglass ønsker vi barnas hjelp til å holde orden på fanteri og annet muffens som kan forekomme på et kunstsenter. Her dukker det stadig vekk opp nye oppdrag som kun en kunstdetektiv kan løse! Opplev kunst og mysterier sammen – møt opp klokken 12:00 på søndager og bli med å oppklare mysteriene på Henie Onstad Kunstsenter. Kunstdetektivene har egne omvisninger hver søndag fra kl. 12:00 til kl. 12:30. Ved stor pågang blir det arrangert en ekstra omvisning kl. 12:30. Det er begrenset antall plasser per omvisning. Se oversikt over hvilke utstillinger her: https://www.hok.no/arrangementer/familieomvisning Kombiner gjerne søndagen med et besøk i Labben hvor barna kan prøve seg på forskjellige kreative oppgaver. Gratis med museumsbillett, for alle under 18 år og klubbmedlemmer. - Halden06.05.2026 - 09.06.2026
Halden Cruise Night
AmCars og rock´n roll har i en årrekke vært en rotfestet del av Haldens kulturliv. Derfor inviterer Street & Cruisin´Club Halden til "dollarglis-treff" på Fiskertorget onsdager i sommerhalvåret. Her er det amerikanske biler fra 50, 60, og 70-tallet som gjelder. Fra tid til annet dukker det også opp "ekte rockabillies" som lever ut 50-talls-stilen i både i bil og klesstil. Massevis av hestekrefter, mye blank krom, flotte former og lakk som skinner i kveldssolen. Kom, opplev og få en skikkelig dose av godt rotfestet Halden-kultur! - Høvikodden01.02.2026 - 19.04.2026
ANIMOID Ann Lislegaard
Utstillingen gir et innblikk i et grensesprengende kunstnerskap som på flere måter har hatt betydning for utviklingen av samtidskunsten. Ut fra en langvarig interesse for science fiction skaper hun oppslukende verk som omhandler rom, kjønn, tidsreiser, og kommunikasjon mellom arter. Utstillingen blir hennes første omfattende presentasjon i Norge på nær to tiår og vil fylle Prisma-salene med rundt ti hovedverk fra 1990-tallet og frem til i dag. I Prisma-salene møter publikum blant annet lyder hentet fra utryddede fuglearter, tegninger på museets vegger laget av kunstneren under hypnose, og animasjoner av hybride figurer som opptrer som budbringere og visjonære aktører. Verkene spenner fra skulptur og neon til monumentale videoinstallasjoner som utfordrer vår forståelse av verden. I ANIMOID inviterer Lislegaard oss inn i spekulative univers som ikke bare peker mot fremtiden, men også stiller grunnleggende spørsmål om vår samtidige eksistens: Hva vil det si å være menneske i et historisk øyeblikk preget av digital transformasjon og omfattende økologisk krise? Lislegaard (f. 1962) er født og oppvokst i Norge. Hun har i mange tiår bodd og arbeidet i New York, og er i dag bosatt i København. Kurator for utstillingen er Susanne Østby Sæther. Utstillingen er utviklet i samarbeid med ARKEN Museum for samtidskunst (Danmark), Kunstmuseum Wolfsburg (Tyskland) og Museum of Contemporary Art Kiasma (Finland), og vises først på Henie Onstad. Utstillingen er støttet av Ny Carlsbergfondet, Kulturdirektoratet, Fondet for dansk-norsk samarbeid og Danmarks ambassade, Oslo. Parallelt med Henie Onstads Lislegaard-utstilling åpner Astrup Fearnley Museet utstillingen Grammars of Light (6. februar – 10. mai), hvor Ann Lislegaard er en av tre kunstnere. Et felles sideprogram vil gi publikum mulighet til å fordype seg i kunstnerskapet på tvers av to institusjoner. - BestillBergen19.04.2026
Kunstekspedisjonen for hele familien
Med fortellerteater, musikk og performance skapes nye eventyrlige kunstoppdagelser for små og store hvor rett er galt, stygt er fint og farlig er trygt. Denne dagen går kunstferden til Lysverket og utstillingen Kunst.Hånd.Verk. Etterpå kan du fortsette til verkstedet vårt i Permanenten - her kan du bli så lenge du vil. Til dette arrangementet kan du bruke Kodepass. Hva er Kodepass? Kodepass er et gratis opplevelseshefte for barnefamilier. Kodepass hentes i resepsjonen. I Kodepasset kan du fylle inn alle utstillinger, verksteder, konserter som du kan oppleve på Kode gjennom året. I tillegg arrangeres en felles kunstekspedisjon til alle Kodes syv museer, hvor du sammen med andre kan få forunderlige opplevelser. Vårens kunstekspedisjoner: 15. februar - Permanenten, Frits Thaulow-utstillingen 19. april - Lysverket, utstillingen Kunst. Hånd. Verk. 10. mai - Stenersen, Vibeke Tandberg fotoutstilling 7. mai - Lysøen, Ole Bulls øy Praktisk informasjon: Alder: Passer fra 5 år og oppover. Pris: – Ordinær voksen: kr 200, - – Kode-medlem: gratis – Barn: gratis Oppmøte: Lysverket Tid: 19. april kl. 12.00 Varighet: 45 minutter. Begrenset antall plasser: husk å reservere plass. Billetten gir tilgang til alle Kode-museene hele dagen. - BestillBergen14.02.2026 - 25.04.2026
Heldagskurs i glassblåsing
Oppdag den unike opplevelsen av å forme glødende glass i dette introduksjonskurset i glassblåsing. Under veiledning av S12s verkstedsmester lærer deltakerne grunnleggende teknikker i varmt glass, jobber sammen i glasshytten og lager tre objekter. Brevpresse Glasskule Drikkeglass Alder: 18+ Varighet: 10-16 (inkludert pause 30 min) Pris: 2800 kr pr. person / 2000 kr for studenter eller medlemmer av NK/NBK Kurset er tilpasset nybegynnere og gir en sjelden mulighet til å utforske materialet gjennom en hel dag med praktisk arbeid. Merk: alt glass må avspennes i ovnen over natten. Ferdige arbeider kan hentes neste dag eller etter avtale. - Paradis04.02.2026 - 22.04.2026
Tegnekurs for begynnere (for voksne)
Velkommen til mitt tegnekurs for begynnere (for voksne) i Bergen! Lær utvidede grunnleggende tegneferdigheter og eksperimenter med forskjellige verktøy og teknikker! Kurset finner sted i 3. etasje i atelier- og kunstgallerihuset Gyldenpris Kunsthall ved Hopsfossen (Paradis) i den koselige atmosfæren i HABITAT-rommet ("Habitat Artspace"). *** I dette kurset skal du lære deg både grunnleggende og avanserte tegneferdigheter, og du kan eksperimentere med forskjellige verktøy (grafitt, kull, tusj / blekk) og teknikker. Les mer: https://anneflad.com/en/courses/drawing-course-in-norwegian-for-adults/ Påmeldingsfristen er 28. januar - Paradis02.02.2026 - 27.04.2026
Tegnekurs for nybegynnere (på spansk) - for voksne | "dibujARTE"
Velkommen til mitt tegnekurs for nybegynnere (for voksne & på spansk) i Bergen! Hvem som helst kan lære å tegne! Og det er aldri for sent for det :) . Har du lyst til å lære grunnleggende tegneferdigheter? Snakker eller lærer du spansk og vil du gjerne ha en mulighet til å bruke og øve den litt? Da kan dette kurset være noe for deg! :) For (ny)begynnere - ingen tegnkunnskaper nødvendig! Kurset finner sted i 3. etasje i atelier- og kunstgallerihuset Gyldenpris Kunsthall ved Hopsfossen (Paradis) i den koselige atmosfæren i HABITAT-rommet ("Habitat Artspace"). Mer informasjon om kurset: anneflad.com/en/courses/dibujarte/ - BestillBergen11.04.2026 - 18.04.2026
Tegne- og malekurs 3: Menneskekroppen og portrettet - lær å se! Helgekurs uke 15 og 16, lørdag og søndag våren 2026
Faglærer: Elke Karnik Når: 2 helger, uke 15 og 16, lørdag og søndag, kl. 10-15 Plasser: 11 pr. kurs Nivå: ingen krav til forkunnskaper, passer for flere nivåer Pris: 6 000 kr* Om kurset: Figurtegning har i alle år vært et grundig studie på tradisjonelle kunstakademier og byr på alle utfordringer innenfor tegnefaget. Menneskekroppen er trolig det mest relevante motivet for gjenkjennelse; og som man sa i antikken: "målestokken for alt". På kurset jobber vi med kroki, det betyr raske tegninger som hjelper oss å slappe av og bli fokuserte. Vi øver oss på å få det som er vesentlig ned på papiret. Så går vi over til lengre stillinger hvor vi har mer tid til å gå inn i detaljene. Vi ser på arbeider fra kunsthistorien underveis. Etter hvert introduseres også farge. Det blir lagt vekt på individuell veiledning for å finne sin egen stemme og sitt eget uttrykk. Vi fokuserer på forskjellige problemstillinger innenfor tegning og maling i gruppen gjennom ulike øvelser. Kurset egner seg for både nybegynnere, viderekomne og de som har tatt kurset tidligere. Vi opplyser om at modellen er naken. Kurset inkluderer materialer som kroki- og kraftpapir, akrylmaling, kull og noen pensler. Ta med skisseblokk (minimum A3) om du vil! - 09.04.2026 - 25.04.2026
Kristin Børresen - akvareller og malerier
Kristin Børresen har en lidenskap for kunst. Hun har 40 års kunstnerskap med en sterk formidlingstrang, hvor stemninger og ro står sentralt. Hun arbeider med akvarell, akryl/ mixed media-teknikker med stor kreativitet. Motivene hennes spenner bredt – fra stemningsfulle landskap til blomster, vaser, krukker og portretter. Hun maler for det meste figurativt, men med innslag av det abstraherte, noe som gir bildene et særpreget uttrykk. Kristin har hatt en rekke separatutstillinger og deltatt i kollektive utstillinger i både Norge og internasjonalt, blant annet i Italia, Frankrike og Sveits. Hun har sitt atelier i Levanger, hvor hun daglig skaper nye verk og henter inspirasjon fra naturen og omgivelsene. Kristin brenner også for å dele sin kunnskap og maleglede med andre. Hun holder kurs over hele Norge og er kjent for sin evne til å formidle teknikker på en engasjerende og tilgjengelig måte. Gjennom årene har hun også studert hos en rekke anerkjente kunstnere, og har blant annet ett år ved et amerikansk kunstakademi bak seg. - BestillBergen10.05.2026
Kunstekspedisjonen for hele familien
Bli med på en oppdagelsesferd gjennom kunstens forunderlige verden sammen med performancekunstner Marlene Rom! Med fortellerteater, musikk og performance skapes nye eventyrlige kunstoppdagelser for små og store hvor rett er galt, stygt er fint og farlig er trygt. Denne dagen går kunstferden til Stenersen og utstillingen med den norske samtidskunstneren Vibeke Tandberg. Etterpå kan du fortsette til verkstedet vårt i Permanenten - her kan du bli så lenge du vil. Til dette arrangementet kan du bruke Kodepass. Hva er Kodepass? Kodepass er et gratis opplevelseshefte for barnefamilier. Kodepass hentes i resepsjonen. I Kodepasset kan du fylle inn alle utstillinger, verksteder, konserter som du kan oppleve på Kode gjennom året. I tillegg arrangeres en felles kunstekspedisjon til alle Kodes syv museer, hvor du sammen med andre kan få forunderlige opplevelser. Vårens kunstekspedisjoner: 15. februar - Permanenten, Frits Thaulow-utstillingen 19. april - Lysverket, utstillingen Kunst. Hånd. Verk. 10. mai - Stenersen, Vibeke Tandberg fotoutstilling 7. mai - Lysøen, Ole Bulls øy Praktisk informasjon: Alder: Passer fra 5 år og oppover. Pris: – Ordinær voksen: kr 200, - – Kode-medlem: gratis – Barn: gratis Oppmøte: Stenersen Tid: 10. mai kl. 12.00 Varighet: 45 minutter. Begrenset antall plasser: husk å reservere plass. Billetten gir tilgang til alle Kode-museene hele dagen. - Høvikodden01.02.2026 - 31.12.2026
Yayoi Kusamas Hymn of Life
Hymn of Life er en 50 kvadratmeter stor installasjon som du kan gå inn i. På sin særegne måte har Yayoi Kusama (f.1929) konstruert rommet med speil både på vegger og på gulv, noe som gjør at opplevelsen av å være i dette rommet, med pulserende lamper som forandrer farger, gir en svært original opplevelse, rom for refleksjon og en verden publikum kan speile seg selv i. Polkadottdronningen Kusama er verdenskjent for sitt univers av friske farger og viltvoksende mønstre som dekker overflater og sprer seg utover hele rom. I midten av denne grenseløse visuelle verden står Kusama selv. Hun er en unik og banebrytende kunstpersonlighet hvis arbeid i over 60 år har spilt en sentral rolle i utviklingen av samtidskunsten. Kusamas uttrykk står fremdeles som et dypt originalt bidrag til etterkrigstidens kunst, og til neo-avantgarden. Kusama finner sine motiver i den indre virkelighet. Siden hennes tid i sentrum av New Yorks avantgarde har hennes kunst kretset rundt de samme grunnleggende temaene: Fantasier om uendelighet, svimlende psykologiske rom man kan forsvinne i, og lengselen etter å bli slukt av verden. I Kusamas kunst er uendelighet både et kosmisk rom, en spirituell idé og et bunnløst psykologisk dyp. Tiltrekningen til dette store intet er preget av både lyst og angst. Installasjonen Hymn of Life ble laget spesielt for utstillingen med Yayoi Kusama på Henie Onstad i 2016. Innkjøpet av verket er nå muliggjort gjennom en storslått gave fra Sparebankstiftelsen DNB. Sjekk åpningstider for helligdager her // Gratis inngang for alle under 18 år. - BestillBergen10.04.2026 - 19.04.2026
Runa Halleraker 'Shivers in Form'
Velkommen til utstillingsåpning fredag 10. april kl. 18 – 21. Utstillingen vises t.o.m. søndag 19. april. Åpningstider: Alle dager kl. 12 – 16, unntatt mandag som er lukket. Shivers in Form er en stedsspesifikk utstilling av Runa Halleraker. Den består av abstrakt-figurative maleriske arbeider og tar utgangspunkt i USF sin arkitektur. Prosjektet undersøker byggets betydning, og spenningene mellom virkelige og forestilte oppfatninger som oppstår i møte med ulike rom. Kunstneren bruker motiver fra USF funnet både i fotografisk arkivmateriale og kunstnerens egne fotografier. Motivene bearbeides i taktile og emosjonelle billedrom, med bruk av løse, lagoppbygde påføringer og strøk. Bygget opp med sterke fargepaletter som overdriver, forfører og bryter med normativ fargesymbolisme, søker kunstneren å gi form til mentale oppfatninger av sted og tid. Runa Halleraker (de/dem) arbeider med maleri, tekstil, installasjon og tekst. Ved å bruke abstraksjon som arkitektoniske bearbeidelser, forsøker de å løfte frem de usynlige lagene ved et sted. Dette kan være forsøk på å gi form til indre følelser, fiktive elementer, oversette hjørner eller objekter knyttet til historiske kontekster. Runa har sin bachelor (2020) og master (2022) i billedkunst fra Kunstakademiet i Bergen, og har studert maleri ved Camberwell – University of Arts London (2019) og kunstfotografi ved Norsk Fotofagskole (2016). Halleraker har blant annet hatt utstillinger ved CGP Gallery, London (2019), Färgfabriken, Stockholm (2020), Studio K, Kvernaland (2021), Galleri Blunk, Trondheim (2021), Kiosken Studio, Bergen (2021), Galleri LNM, Oslo (2023), Bømlo Kunstlag (2024) og Tag Team, Bergen (2025). Utstillingen er støttet av Bergen Kommune og Kunstsentrene i Norge. Kunstnernes nettside. www.runahalleraker.com - Trondheim13.04.2026 - 22.05.2026
"I kunstnerens hage" Tor-Arne Moen og Clare Woods
Utstillingen «I kunstnerens hage» er en utstilling med Tor-Arne Moen og Clare Woods Tor-Arne Moen (f. på Notodden 1966) fyller 60 år 13. mai i år, og vi starter feiringen med å vise storformatmaleriet «Humlehimmel». «Så å si hver dag siden begynnelsen av juni har jeg tatt med meg en blomst eller en kvist fra hagen vår, satt den i vann og malt den samvittighetsfullt inn i et stort bilde som langsomt har tatt sin barokke form ettersom stadig nye vekster har blomstret eller bare lokket med sitt sommerlige, forgjengelige.» Tor-Arne Moen, 8. august 2025 Når sommerhagens blomster vel var festet til lerretet, ga han seg i kast med studier av Telemarks stemningsfulle tjern, noe som har resultert i en serie vakre og fargesprakende malerier av høstens vannliljeblader. Moens malerier får selskap av britiske Clare Woods. Det er en glede for oss å kunne vise grafiske arbeider av henne til et trøndersk publikum for første gang. Woods har i den senere tiden arbeidet med stilleben-motivet, men vi viser også et større spekter i motivvalg i utstillingen. Hun har en imponerende cv med mange separatutstillinger både i hjemlandet og internasjonalt, og er representert i en rekke offentlige samlinger. Hun åpner blant annet en større museumsutstilling i London i sommer; «A Garden Without Seasons» ved Pitzhanger Manor & Gallery. Tor-Arne Moen har festet arbeidet med «Humlehimmel» på film, som vises under utstillingen. Vi håper utstillingen vil gi publikum et vakkert pusterom i en urolig verden, og en forsmak på sommerens overflod av vekster og farger. - BestillTrondheim21.03.2026 - 28.06.2026
Helger på Vitensenteret
Velkommen til en spennende dag på Trondheims kuleste opplevelsessenter! Vi tilbyr morsomme aktiviteter for store og små! I tillegg til å utforske vår interaktive utstilling kan du oppleve ulike planetarieshow og vitenshow, se filmer i planetariet, delta på forskjellige aktiviteter og verksteder. Trykk her for å se dagens program. - Ranheim25.04.2026 - 26.04.2026
🎨Vårutstilling 2026
Velkommen til vårens kunstutstilling med Ranheim Maleforening! 🌻 Helgen 25.–26. april åpner vi dørene på Folkets Hus på Ranheim, hvor du kan oppleve et variert utvalg av kunst laget av våre medlemmer. Her finner du ulike uttrykk, teknikker og motiver – fra abstrakte og figurative malerier til skulpturer, kort og andre kreative kunstuttrykk! ✨ Ta turen innom for en inspirerende kunstopplevelse, en hyggelig prat og kanskje finner du et kunstverk som får bli med hjem 🖼️ Det blir også salg av kaffe, te, vafler, bakverk og kaker, så du kan ta en liten pause og nyte stemningen i utstillingen! ☕️🍰🧇 📍 Folkets hus, Ranheim 🗓 25.–26. april 🕚 Kl. 11:00–17:00 begge dager Parkering: Gjesteparkering merket folkets hus. Ellers er nærmeste parkeringsplass ved Ranheimshallen eller ved Krafthallen. Kollektivt: Buss nr. 1 til Ranheim idrettsplass. Se rutetider på atb.no Gratis inngang – alle er hjertelig velkommen! 🌼 - 26.03.2026 - 19.04.2026
Nevena Ekimova: «BRAID»
Nevena Ekimova er artist in residence ved Lademoen Kunstnerverksteder (LKV) fra mars til mai 2026. Til sin utstilling på BABEL vil hun bygge et nytt skulpturelt verk sammen med publikum. Dette er et arbeid under utvikling som er åpent for deltakelse gjennom hele utstillingsperioden. Alle som vil er velkomne til å bidra. Verdens mest berømte fletter (eller i hvert fall i min verden) er de som pryder hodet til Pippi Langstrømpe, skapt av Astrid Lindgren. Hennes fantastiske historie er også hovedgrunnen til at jeg begynte på skandinaviske studier for to tiår siden, som en litt klossete tenåring uten anelse om hva jeg ville gjøre med livet mitt, men med en vag forestilling om eventyr i fremmede land og butikker som bare solgte godteri (vi hadde ingen slike). Jeg er ikke helt sikker på når det visuelle bildet av en flette først dukket opp, men det var et sted midt i en lang e-postutveksling med Petter, kunstnerisk leder for BABEL. Utstillingsrommet var tidligere en skolegymsal, så jeg forestilte meg innsiden av et enkelt parallellogram. Jeg så noe presse seg frem fra tomrommet, flette seg langs veggene, bokstavelig talt vokse ut av dem, helt til det ble noe eget. Det måtte være en vekst, en gradvis fremvoksende tilstedeværelse. Åpningen skulle finne sted mindre enn to uker etter at jeg ankom, så en utstilling i vanlig forstand, med noe ferdig til å vises på åpningskvelden, var uaktuelt. Jeg overrasker fortsatt meg selv når jeg oppdager at jeg fremdeles liker å kaste meg ut i ting med hodet først. Jeg bygger noe på stedet, sa jeg. Åpne dører, alle er invitert til å være med. Begynne i det små og se hvor stort det blir, antar jeg. Uansett. Jeg er tilbake i Norge, etter å ha hatt det som føles som et helt liv her, for mange år siden. Frem og tilbake, eller kanskje er det en sirkel, eller en spiral. Eller en flette. Nye tråder legges til, det blir større og mer solid, helt til jeg, som når man avslutter en prestekragekrans, går tilbake til begynnelsen. Kunstkarrieren min startet her, egentlig ganske tilfeldig, takket være et utvekslingsprogram som tilfeldigvis tilbød noen kunstkurs på en folkehøgskole. Selv om (eller kanskje nettopp fordi) den myke lokale dialekten og alle de andre minnene fortsatt ligger et sted i bakhodet mitt, er det litt trist å være den nye i byen igjen. Men min egen vrangforestilling er at jeg er verdens sterkeste jente. Jeg skal skape venner ut av ingenting. Det får jeg også til. Jeg inviterer alle. Jeg bygger en lekeplass for oss. Bare vent. Beste hilsener, Nevena (Skrevet på veien mellom Gabrovo (Bulgaria) og Trondheim, 23.02.–01.03.2026) - Trondheim19.02.2026 - 23.04.2026
GRATIS Studentomvisninger på TKM
Gjennom fire ettermiddager denne våren inviterer Trondheim kunstmuseum deg som er student til eksklusive og helt GRATIS omvisninger i den samisk-finske kunstneren Outi Pieskis utstilling Eatnamastit Ingen påmelding er nødvendig, det er bare å møte opp i resepsjonen på TKM Bispegata. Ta med deg kollektivet, daten eller studiegruppen og bli med! - BestillTrondheim12.04.2026 - 26.04.2026
Familiesøndag i april på TKM
Våren er her! Familiesøndag for april starter med en miniomvisning for å utforske kunster Teddy Røwdes maleier. Hun var en mester på å lage teksturer i malingen, slik at man nesten kan føle motivene med øynene. Etter miniomvisningen introduseres teknikker for å skape overflater i malerier med mye tekstur. Barna får male sine egne vårlige malerier med masse struktur i overflaten. Alle våre familiesøndager passer for barn i alderen i alderen 3-13 år. Våre museumspedagoger tilpasser aktiviteten etter ferdighetsnivå. Det er mulig å låne både t-skjorter og forklær - Trondheim19.04.2026
Søndagskafe🌿🌼🌿
SØNDAGSÅPENT🌿 Åpningstid: 13:00 - 16:00. Her kan man kjøpe god og ren mat laget fra bunn med stor grad av økologiske og/eller lokale råvarer. Ta en titt på vår meny: https://stammencafe.no/sondagskafe/ ✨Det vil også være Art happiness exhibition mellom kl.13:00-17:00. ✨Grønn mingling kl.16:00-19:00. Velkommen💚 - Høvikodden05.02.2026 - 04.06.2026
Kveldsomvisning på Henie Onstad
Velkommen til kveldsomvisning første torsdag i måneden. Omvisning starter kl 18, og vil ta for seg de til enhver tid aktuelle utstillingene. Generelt på torsdager har museet og restaurant Piruetten kveldsåpent. Ta med familie og venner for kunstpåfyll kombinert med noe godt i glasset eller en matbit. Torsdag 05.02.2026Tom Sandberg: Verden vibrerer Torsdag 06.03.2025Ann Lislegaard: ANIMOID Torsdag 09.04.2026Ann Lislegaard: ANIMOID Torsdag 08.05.2026Kai Fjell Torsdag 05.06.2026Kai Fjell INGEN OMVISNINGER I JULI Torsdag 06.08.2026Kai Fjell Torsdag 04.09.2026Lap-See Lam Torsdag 01.10.2026Kai Fjell Torsdag 06.11.2026Lap-See Lam Torsdag 04.12.2026Lap-See Lam - Bergen24.04.2026 - 03.05.2026
Odin Austefjord 'Stillness'
Velkommen til utstillingsåpning fredag 24. april kl. 18 – 21. Utstillingen vises t.o.m. søndag 3. mai. Åpningstider: Alle dager kl. 12 – 16, unntatt mandag som er lukket. NB: Ekstra åpningstid lørdag 25. april kl. 18 – 21. Gratis adgang. STILLNESS Stillness utforsker hva det vil si å være menneske i et samfunn der våre aktiviteter fortrenger naturen og skaper en usikker fremtid. I utstillingen møter du skulpturer av treverk satt opp mot industrielle materialer, satt sammen til en helhetlig installasjon som gir assosiasjoner til megalittiske monumenter og deres evne til å skape rom for undring og refleksjon – om menneskelighet, spiritualitet, liv og død – uten å gi konkrete svar. Materialbruken og helheten skaper en rituell stemning, samtidig som den åpner for dystopiske tolkninger: minner om noe som har vært, eller antydninger til en mulig fremtid. - BestillEidsvoll Verk01.05.2026 - 30.09.2026
Demokratisenteret Wergelands Hus ved Eidsvoll 1814
Med nye og spennende og ikke minst innovative grep som skaper rom for opplevelser og refleksjon inviteres du med på en reise fra 1814 frem til i dag, med blikk inn mot framtiden. Utstillingen tematiserer våre felles utfordringer, muligheter og ansvar som aktive samfunnsborgere. Den nye utstillingen er det første store steget i en omfattende fornyelse av Eidsvoll 1814 sitt demokratisenter. Den historiske delen av utstillingen byr på et lærerikt tillegg til besøket i Eidsvollsbygningen, og passer for alle besøkende. I utstillingens største sal tar man steget inn i samtiden. Her inviteres særlig unge i alderen 15–20 år til å utforske trusler mot folkestyret og utfordringene demokratiske idealer står overfor i dag. Utstillingen tar i bruk spennende formidlingsgrep for å være aktuell og relevant. Det er lagt vekt på å skape rom for både opplevelser og refleksjon. For å tilby våre unge publikummere en spennende og nyskapende museumsopplevelse, har Eidsvoll 1814 samarbeidet tett med gode utstillingsdesignerne i danske YOKE. Du kan lese mer om utstillingen her Offentlig transport Fra Oslo S går det tog til Eidsvoll Verk hver halvtime, og turen tar ca. 30 minutter. Herifra er det en flott spasertur på ca. 20 minutter om du har lyst til å gå - om ikke kan du ta korresponderende buss som er inkludert i bussbilletten direkte til Eidsvoll 1814. Velkommen! Medlemsoppføring fra Visit Greater Oslo - Snåsa03.02.2026 - 28.01.2028
Gïejide goerebe – Vi følger sporene (Saemien Sijte)
Gjennom historien har fortellingene om sørsamene i stor grad blitt skrevet av utenforstående. I denne utstillingen på Saemien Sijte er det vi selv som formidler vår historie, med egne stemmer og perspektive. Hovedutstillingen "Gïejide goerebe – Vi følger sporene" tar publikum med på en reise gjennom sporene etter samisk tilstedeværelse, slik de kommer til uttrykk i arkeologiske funn og skriftlige kilder. Like viktig er de historiene som har levd videre gjennom tradisjon, joik og muntlig overlevering. Sørsamisk kultur er ikke bare historie – den er levende og i stadig utvikling, formet gjennom århundrer med tilpasning og endring. Tidslinjen Utstillingen begynner da isen smeltet for 14000 år siden, og viser hvordan felles kulturarv – som helleristninger/bergkunsten – også er en del av samisk forhistorie. Med utgangspunkt i en tidslinje som starter rundt 12 000 år før vår tidsregning, forteller vi hvordan samisk identitet, språk og kultur etter hvert vokser frem. Underveis løftes sentrale arkeologiske funn og historiske hendelser fram, helt fram til vår egen tid. Gjenstander og kulturarv I denne utstillingen fårvi endelig vise frem vår kulturarv som er bevart i gjenstandssamlingen. Her vises både deler av den opprinnelige samlingen, gjenstander som er tilbakeført gjennom prosjektet «Bååstede», samt objekter som er donert til museet i senere tid. Vi bruker også digitale virkemidler i formidlingen. Utstillingen er bygd opp slik at deb passer ulike målgrupper og forkunnskaper, og gir mulighet for fordypning i temaer etter interesse. Sørsamisk i sentrum Tekster og lyd presenteres på 3 språk; sørsamisk, norsk og engelsk, med sørsamisk som hovedspråk. Det har vært et bevisst valg å gi det sørsamiske språket en tydelig plass – både visuelt og auditivt – i utstillingen. I utstillinga kan du også oppleve sørsamisk vuelie, joik, gjennom en egen lyttestasjon med gamle arkivopptak. Skapelsesmyten En rød tråd i utstillingen er den samiske skapelsesmyten, nedskrevet av den sørsamiske presten og forfatteren Anders Fjellner (1795–1876). Fjellner er særlig kjent for å ha gitt samene et nasjonalepos. Skapelsesmyten minner oss om menneskets ansvar for naturen og viktigheten av å ta vare på den – også for dem som kommer etter oss. Saemien Sijte er et sørsamisk museum og kultursenter i Villmarkskommunen Snåsa, som ligger midt i hjertet av det sørsamiske området. Museet er åpent tir, ons og fre: 11:00 - 15:00, tor: 12:00 - 18:00, med utvidet åpningstider i sommersesongen: hver dag fra 11-17. Velkommen til den permanente utstillingen på Saemine Sijte. - BestillStavanger01.02.2026 - 29.12.2026
Bibliofilia - En utstilling om bokbinding på IDDIS
“Don't judge a book by its cover” heter det på engelsk. Men i utstillingen Bibliofilia er det nettopp det alle gjør. For har mennesker noen gang tenkt på hvordan en bok er satt sammen? Er den limt eller sydd i ryggen? Er omslaget av papp eller kanskje skinn? Er det en maskin eller en håndverker som har laget den? I utstillingen Bibliofilia kan besøkende lære mer om bokbindingens historie og endringene som har skjedd i faget. Publikum kan se eksempler på ulike typer innbindinger, alt fra kunstnerbøker og deluxe innbindinger fra de siste årene, til unike innbindinger laget av pergamenter fra 1400-tallet. Alle kan også få prøve deg på håndverket selv! Bibliofilia: kjærlighet for bøker [fra gresk biblion 'liten bok'; og philia 'kjærlighet']. Utstillingen er sponset av Sparebankstiftelsen SR-bank. - BestillBergen08.05.2026
Nybegynnerkurs i kurvfletting med kurvmaker Coline Bouquin
Kurv med pil er en perfekt kurv å flette for en nybegynner og en vakker kurv du kan ta med deg på turer i skogen når du vil sanke sopp eller andre skatter fra naturen. Du vil bli kjent med ulike former for fletting, hvilke materialer som brukes og de ulike elementene i en kurv. Om du ønsker kan du ta med deg en pinne av tre til å lage håndtak. Omtrent 20-30 cm lang og 2-3 cm bred. Ellers vil alle materialer være inkludert i prisen. Coline Bouquin er en fransk kurvmaker som har bosatt seg på Osterøy, like utenfor Bergen. Etter å ha studert filosofi og kunst, lærte hun pilfletting av en kjent fransk kurvmaker i Frankrike. Hun har også vært med i utvekslingsprogrammet Homo Faber Fellowship. Hun jobber hovedsakelig med pilfletting, men bruker også andre planter som hun sanker i sine nære omgivelser. Hun bruker tradisjonelle flette- og veveteknikker, men utforsker også samtidige og nye former for fletting. Kurset vil foregå på engelsk Dette verkstedet er en del av programmet til utstillingen KUNST.HÅND.VERK Praktisk informasjon: Kurs går over 2 dager: Fredag 8. mai kl. 17-21 og Lørdag 9. mai kl. 11-18 Sted: Lysverket Pris: 1499,- (inkluderer alt av materialer) Maks kapasitet: 8 deltakere Nedre aldersgrense: 15 år - BestillBergen15.05.2026 - 23.05.2026
U.I.T.P. vol. 1
Velkommen til utstillingsåpning fredag 15. mai kl. 18 – 21. Utstillingen vises t.o.m. lørdag 23. mai. Åpningstider: Lørdag 16. mai kl. 12 – 18 Tirsdag 19. mai kl. 11 – 15 Onsdag 20. mai kl. 11 – 15 Torsdag 21. mai kl. 11 – 15 Fredag 22. mai kl. 11 – 15 Lørdag 23. mai kl. 12 – 18 Gratis adgang Gruppeutstillingen U.I.T.P. vol.1 er et initiativ som tar sikte på å vise en liten del av det store mangfoldet av kunstnere som har tilknytning til Bergen enten via praksis eller utdanning. Utstillingen lar hver kunstners frie uttrykk og innhold leve fritt sammen i fellesskap uten en ideologisk trendbasert paraply som rammer inn utstillingen på en konseptuell måte. Den frie kunsten i første rekke. Deltakere: Olav Mathisen, Brynhild Winther, Sebastian Jensen Mølsted, Odin Austefjord, Ruben Eikebø, Sissel Blystad, Samuel Brzeski, Tom Monsås, Kristin Austreid, Fredrik Wiig Sørensen og August Sandberg. Utstillingen er initiert og organisert av Ruben Eikebø. - Høvikodden01.02.2026 - 19.12.2026
Offentlig omvisning Henie Onstad
Jo mer du vet om kunst, desto morsommere blir det! La Henie Onstads formidlere ta deg med inn i de aktuelle utstillingene. Kunstsenteret tilbyr offentlige omvisninger hver eneste søndag kl 13. Omvisningen er inkludert i museumsbilletten og gratis for klubbmedlemmer og alle under 18 år. Velkommen! Det er ikke offentlige omvisninger i juli. Se utstillingsprogram her - BestillTrondheim24.04.2026 - 25.04.2026
SJIRAFFEN FESTIVAL 2026
Velkommen til Sjiraffen festival 2026 En inkluderende festival fylt med teater, dans, musikk, kunst og aktiviteter! Fredag 24. april og lørdag 25. april. Sted: Kultursenteret ISAK Billetter kjøper du på hoopla.no Årets tema er SAMMEN MOT UTENFORSKAP Festivalen vi ha fokus på samhold, inkludering og at alle kan være seg selv. Du skal få oppleve alle de unike talentene som finnes på Sjiraffen og i våre gjestegrupper! Gruppene har i år fått utfordringen å lage visninger i mange ulike scenske sjangere og det blir også utstilling og kunstneriske overrraskelser. PROGRAM Fredag: 18.00 Åpning av kunstutstilling 19.00 Forestilling i amfisalen: AnKorall Aktørstyrets tale Zæsar "Den Ville Festen" Integretto "Hjemkomst" 20.30 Åpen scene Lørdag: 14.00 Forestilling i amfisalen: Lydløsst band Stjerneteaterets film Elever fra Trondheim Kulturskole Peder Morset fhs "Dager på peder Morset" Pimpernell "I dansens hete" 15.30 Konsert med Stinn Brakke i kaféen Drama- og rytmeverksted Vandreteater 17.00 Forestilling i amfisalen: Dans med Glittra Dramadur "Detektiv Karl og det store pengemysteriet" Sikk-sakk "Enten så går det bra eller så går det over" Prisutdelinger 19.00 Konsert med Null Filter i kaféen - BestillStavanger04.02.2026 - 26.01.2028
Kunsthistoriske foredrag på Stavanger kunstmuseum
Program for våren 2024 Holger Vagn Koefoed foreleser om Lars Hertervig 14. februar Lars Hertervig – hans liv og hans kunst: Holger Vagn Koefoed (f. 1945) er en norsk kunsthistoriker og lektor ved Norges Musikkhøgskole. Han er òg førsteamanuensis ved Kunsthøgskolen i Oslo / Fakultet for visuell kunst. Koefoed har skrevet en rekke bøker om forskjellige kunstnere og ved denne anledningen vil han forelese om vår egen Lars Hertervig. Hva gjør kunsten når verden går under ved Trond Borgen 6. mars 2024 Dypdykk i to av verdens største kunstutstillinger, Veneziabiennalen og Documenta i Kassel 2022. Om vi vender oss mot to av verdens største kunstutstillinger i 2022, Veneziabiennalen og Documenta i Kassel, kan vi oppleve to motpoler i samtidskunsten: · den introverte, den som søker inn mot menneskets sinn og dype underbevissthet, · den ekstroverte, den som vender seg direkte mot samfunnets problemer og søker løsninger. Trond Borgens forelesning ser nærmere på disse kontrastene, og han vil også rette et historisk blikk på begge utstillingene. Verden blir aldri den samme? Verden rundt oss synes å gå helt av hengslene, og reaksjonene spenner fra apokalyptisk pessimisme til sinne og samling om skjerpet kamp. Er kunsten i slike tider en fattig trøst? Eller rommer den optimisme og kraft til ikke bare å utholde, men også å forbedre vår situasjon her på jorden? Fra modernismen til det kontemporære ved Gunnar Danbolt 10. april Det karakteristiske for modernismen, som i Norge hadde sitt høydepunkt på 1960-tallet, er at bildet, enten det er abstrakt eller figurativt, utgjør sin egen estetiske virkelighet, som er tilstrekkelig i seg selv. Mens det som kom etter – ofte kalt det kontemporære (eller samtidige) – er opptatt av forholdet mellom kunstverk og betrakterne. Det gjelder både for performance, installasjoner eller konseptuelle arbeider etc. Jeg skal gå nøye inn på hva som karakteriserer denne nye og ofte vanskelige kunsten ved hjelp av flere eksempler. En konsekvens av dette var at kunsten igjen fikk et budskap – ofte noe dunkelt og kryptisk, men i flere tilfeller relativt klart. Denne moderne kunsten startet i 1970-årene, men ble først vanlig i bred skala i 1990-årene. Hvis du ikke får meldt deg på via billettlenken, kontakt: Eli Frøyland Olsen: [email protected], telefon: 918 35 972. - BestillTrondheim01.02.2026 - 26.04.2026
Riksregaliene
Opplev de norske kronjuvelene Bli med på en vandring i Riksregaliene i Erkebispegården og opplev den norske kongekronen, dronningkronen og resten av regaliene. Riksregaliene er monarkiets viktigste symboler, og tas i dag frem ved monarkens signing og bortgang. Praktisk Omvisningen inngår i inngangsbilletten til Riksregaliene eller fellesbilletten (Riksregaliene, Museet Erkebispegården og Nidarosdomen). - Hagan01.02.2026 - 23.08.2026
Utstilling: Markus Lüpertz - fortidens fremtid
Opplev en av Tysklands mest markante samtidskunstnere, Markus Lüpertz (f. 1941), i den første omfattende presentasjonen av hans kunstnerskap i Norge. Takket være entreprenør og kunstsamler Reinhold Würths langvarige engasjement for kunsten har Galleri Würth siden åpningen i 2003 kunnet vise en rekke utstillinger med fremtredende tyske samtidskunstnere. Nå er vi stolte av å presentere Markus Lüpertz – fortidens fremtid (21.9.2025–23.8.2026), en utstilling som spenner fra 1960-tallet og helt frem til 2020-tallet. Sammen med kunstnere som Georg Baselitz og Anselm Kiefer regnes Markus Lüpertz blant de mest betydningsfulle tyske etterkrigskunstnerne. Han hadde stor innflytelse på maleriets utvikling, ikke bare i Tyskland, men også i Europa – inkludert Norge. Denne generasjonen opponerte mot de minimalistiske og nonfigurative retningene som dominerte 1960-tallets kunstscene. Lüpertz vendte i stedet tilbake til kunsthistorien og det figurative maleriet, og utviklet et særegent billedspråk der figurativt og abstrakt møtes i kraftige penselstrøk, sterke farger og monumentale formater. Hans formspråk er dypt forankret i klassisk kunst, men han anvender tidløse virkemidler til å kommentere samtiden – alltid uten å miste det universelle perspektivet av syne. Dette kjennetegner hele hans varierte kunstnerskap. Fra de tidlige eksperimentene med dityrambene, via Stil-maleriene og motivkretsen knyttet til Tyskland, til senere arbeider inspirert av klassiske og mytologiske temaer rommer utstillingen Fortidens fremtid alt fra krigstraumer og antikkens fortellinger til kristen ikonografi og refleksjoner over kunstens rolle i dag. Det er alltid gratis inngang til utstillingen. Hver ordinære søndag klokken 13.00 er det gratis søndagsomvisning i utstillingen. - Trondheim12.04.2026 - 16.05.2026
"I kunstnerens hage" Tor-Arne Moen og Clare Woods
Tor-Arne Moen (f. på Notodden 1966) fyller 60 år 13. mai i år, og vi starter feiringen med å vise storformatmaleriet «Humlehimmel». «Så å si hver dag siden begynnelsen av juni har jeg tatt med meg en blomst eller en kvist fra hagen vår, satt den i vann og malt den samvittighetsfullt inn i et stort bilde som langsomt har tatt sin barokke form ettersom stadig nye vekster har blomstret eller bare lokket med sitt sommerlige, forgjengelige.» Tor-Arne Moen, 8. august 2025 Når sommerhagens blomster vel var festet til lerretet, ga han seg i kast med studier av Telemarks stemningsfulle tjern, noe som har resultert i en serie vakre og fargesprakende malerier av høstens vannliljeblader. Moens malerier får selskap av britiske Clare Woods. Det er en glede for oss å kunne vise grafiske arbeider av henne til et trøndersk publikum for første gang. Woods har i den senere tiden arbeidet med stilleben-motivet, men vi viser også et større spekter i motivvalg i utstillingen. Hun har en imponerende cv med mange separatutstillinger både i hjemlandet og internasjonalt, og er representert i en rekke offentlige samlinger. Hun åpner blant annet en større museumsutstilling i London i sommer; «A Garden Without Seasons» ved Pitzhanger Manor & Gallery. Tor-Arne Moen har festet arbeidet med «Humlehimmel» på film, som vises under utstillingen. Vi håper utstillingen vil gi publikum et vakkert pusterom i en urolig verden, og en forsmak på sommerens overflod av vekster og farger. - BestillBergen06.05.2026
Introduksjonskurs i pilfletting med kurvmaker Coline Bouquin
I introduksjonen vil kurvmaker Colin også gi en kort presentasjon av sine arbeider samt gi deg litt innsikt i kurvmaker tradisjonen, historie og moderne bruk. Du vil også få mulighet til å lage en vakker dekorasjonsgjenstand – en luftig uro laget med enkle fletteteknikker. Coline Bouquin er en fransk kurvmaker som har bosatt seg på Osterøy, like utenfor Bergen. Etter å ha studert filosofi og kunst, lærte hun pilfletting av en kjent fransk kurvmaker i Frankrike. Hun har også vært med i utvekslingsprogrammet Homo Faber Fellowship. Hun jobber hovedsakelig med pilfletting, men bruker også andre planter som hun sanker i sine nære omgivelser. Hun bruker tradisjonelle flette- og veveteknikker, men utforsker også samtidige og nye former for fletting. Verkstedet og presentasjonen vil foregå på engelsk. Dette verkstedet er en del av programmet til utstillingen KUNST.HÅND.VERK Praktisk informasjon: Sted: Permanenten (Verkstedet i første etasje). Tid: Onsdag 6. mai. kl. 17-21 Pris: 399,- (inkluderer alt av materialer) Maks kapasitet: 16 deltakere Nedre aldersgrense: 15 år - BestillTrondheim03.02.2026 - 19.05.2026
Tirsdagsforedrag på Sverresborg
Foredragene foregår utvalgte tirsdager kl. 13.30, og er en rekke av foredrag med utvalgte foredragsholdere og tema, i museets auditorium. Billettpris: 80,- Billetter kjøpes i resepsjonen på museet eller på nett. Medlemmer av Venneforeningen har gratis inngang. Disse billettene må hentes ut i resepsjonen. Du kan også kjøpe inngang til museet som inkluderer foredraget. Voksen: 160,- / 200,- Student/honnør: 140,- / 160,- - BestillTrondheim30.04.2026
Å lære av kunstneren: Judith Longoria Gomez
Torsdag 30. april kan du bli med kunsthistoriker Judith Longoria på en workshop om museumsarbeidet med objektene fra Eik-Nes-samlingen. Hvordan arbeider museer med gjenstander når informasjonen er ufullstendig? Her får du en introduksjon til museumsarbeid og forskning gjennom et kreativt møte med skulpturen Stående kvinne med skjørt fra Eik-Nes-samlingen. Gjennom collage og korte tekster utforsker vi hvordan objekter kan få nye historier gjennom tolkning, refleksjon og undersøkelse. Denne samtalen er en del av en samtaleserie i samlingsutstillingen “Å lære av kunstneren” på Trondheim kunstmuseum. Alle datoer i serien er: 30. april: kunsthistoriker Judith Gomez 7. mai: kunstner Edith Lundebrekke 21. mai: kunstner Veslemøy Lilleengen 28. mai: kunstner Tobias Liljedahl Velkommen! - BestillTrondheim07.05.2026
Å lære av kunstneren: Edith Lundebrekke
Torsdag 7. mai møtes kunstner Edith Lundebrekke og kurator Marianne Zamecznik for å snakke om Lundebrekkes kuratering av rommet "Telling og måling" i samlingutstillingen "Å lære av kunstneren" på TKM. Utstillingen utfordrer tradisjonell kunsthistorie ved å la kunstnere tolke museets samling. Gjennom kunstnernes blikk, metoder og erfaringer skapes nye, flerstemmige veier inn i kunsten. Slik fokuserer utstillingen på kunstnerisk metode fremfor kronologi, og gjennom vårens samtaleserie får du møte noen av kunstnerne og stemmene bak disse valgene. Samtalene gir innblikk i kunstneriske prosesser, refleksjoner rundt utvalgene, og hva som skjer når vi ser en samling med nye øyne. Denne samtalen er en del av en samtaleserie i samlingsutstillingen “Å lære av kunstneren” på Trondheim kunstmuseum. Alle datoer i serien er: 30. april: kunsthistoriker Judith Gomez 7. mai: kunstner Edith Lundebrekke 21. mai: kunstner Veslemøy Lilleengen 28. mai: kunstner Tobias Liljedahl Velkommen! - Trondheim17.04.2026 - 17.05.2026
Utstillingen «Øvelser i å reparere» – Erle Saxegaard
Hva betyr det egentlig å bli helbredet? I «Øvelser i å reparere» undersøker Erle Saxegaard kroppen – ikke som noe som kan fikses, men som noe som stadig forandres, tilpasser seg og fortsetter. Utstillingen består i stor grad av nye arbeider, vist for første gang. Gjennom skulptur, installasjon og performative elementer møter du former som minner om kroppsdeler – i stein, alabast og stål. De bærer spor av erfaring, brudd og tid, og kan oppleves både som noe kjent og noe fremmed. Med utgangspunkt i votivtradisjoner – der kroppsdeler ble ofret som tegn på smerte, håp og helbredelse – åpner utstillingen et sanselig og fysisk rom. Et rom du ikke bare ser, men opplever – gjennom materiale, temperatur og motstand. Utstillingen vises til 17. mai. Åpningstider: Ons–fredag kl. 12–17 Lør–søn kl. 12–16 Fri entré. Velkommen! Les mer: samtidskunst.no — 🔹 Erle Saxegaard (f. 1991, Oslo) arbeider med skulptur, performance, installasjon og koreografi. Hun er utdannet ved Kunstakademiet i Oslo og har vist arbeid ved blant annet Kunstnernes Hus, Norsk Billedhoggerforening og Telemark Kunstsenter.
På utkikk etter flere tips til hvor du kan reise om våren? Få ti tips til herlige våropplevelser!
Bli inspirert
Lysten på å gjøre det beste ut av påska? Her finner du vårlige tips og inspirasjon.
Se våre beste tilbud
Ferdigpakket norgesferie? Sjekk disse gode reisetilbudene fra våre partnere.
- Brim ExplorerRolige fjordturer på prisbelønte elektriske katamaraner i Oslo, Tromsø, Lofoten og på Svalbard.
- CityboxModerne og rimelige hotell sentralt i Oslo, Bergen og Kristiansand.
- NorgesbookingBestill en perfekt hytteferie i Norges fjorder, fjell og daler.
- Scandic HotelsOpplev nordisk hotellgjestfrihet på sitt beste på mer enn 90 hoteller i hele Norge. Spesialtilbud er tilgjengelige.
- StrawberryEn annerledes hotellkjede! Se opp for helgetilbud på mer enn 100 hotell i Norge.
- Thon Hotels ASFantastisk frokost inkludert! Opplev ekte komfort og rimelige priser på våre 80 hotell i Norge.
- CampcationBestill campingferie på unike og slående vakre steder i hele Norge med Campcation.
- Classic Norway HotelsNår hotellet er målet. Bestill en minneverdig overnatting på et av Norges mest unike og særpregede hotell.
- 50 Degrees North NordicVelg mellom uforglemmelige, skreddersydde reiser på egen hånd og små, eksklusive gruppeturer rundt i Norge.
- Radisson HotelsPrisgunstige tilbud på komfortable kvalitetshoteller i Norges største byer samt på flyplasser og skidestinasjoner.
- Authentic ScandinaviaReiser som er anbefalt av de lokale. Våre skreddersydde turer passer enhver reisende og ethvert budsjett.
- Booknordics.comDagsturer, sightseeing-turer, rundturer og spennende aktiviteter i hele Norge.
- Fjord ToursSelskapet bak Norge i et nøtteskall, Norges mest populære rundtur. Fjorder, fjell og slående vakre reisemål - alt på én tur!
- Go FjordsBestill fantastiske turer og opplevelser! Vi tilbyr turer i Oslo, Bergen, Stavanger, Lofoten, Nordkapp med mer.
- HurtigrutenOpplev verdens vakreste sjøreise på et uforglemmelig cruise langs den slående vakre norskekysten.
- Norrøna AdventureGjør deg klar for ekspedisjoner og eventyr med Norrøna Adventure. Turer til fots, på ski og på sykkel.
- Discover NorwayTilbyr en rekke spennende selvguidede turer i Norge, til fots, på ski og på sykkel. Bagasjetransport inkludert.
- Norwegian HolidaysRimelige pakkereiser med Norwegian. Bestill fly, hotell og leiebil på ett sted.
- StrömmaSightseeing med buss og båt på flere store turistreisemål og byer i Norge.
- Up NorwaySkreddersydd luksus som er håndplukket av lokale eksperter. Vi setter dine ønsker og vår ekspertise sammen til en uforglemmelig reise.
- Arctic Campers ASVil du prøve bobillivet? Utforsk Norge med komfort og stil med våre smarte og koselige bobiler.
- Auto EuropeAlltid en enkel leiebilopplevelse. Søk på og sammenlign leiepriser. Gratis avbestilling inntil 24 timer før henting.
- NOR-WAY BussekspressNyt den spektakulære utsikten på behagelige bussturer til fjordene og mellom byene på våre ekspressbusser.
- Rent-A-Wreck of Scandinavia ASDet smarte og rimelige leiebilalternativet.
- SJ NordSJ NORD - opplevelsen starter på toget
- Vy expressUtforsk Norge på behagelige ekspressbusser som frakter deg mellom storbyer, fjell og fjorder.
- Vy TrainTa toget gjennom det vakre landskapet mellom Oslo og Bergen med Bergensbanen, og utforsk Oslo og omegn.
- My Nordic TravelVelg mellom selvvalgte reiseruter og ferdige pakkeferier til de aller beste reisemålene i Norge.
- CampanyonUnik camping i naturen. Bestill overnatting i en trehytte eller et glampingtelt, eller lei plass til en bobil.
- NorwegianNorwegian tilbyr billige flyreiser i Norge og direkteflyvninger fra mer enn 70 flyplasser i Europa. Bestill turer til dine destinasjoner gjennom vår lavpriskalender.
- De HistoriskeHa et uforglemmelig opphold på et av Norges unike og autentiske historiske hoteller. Nyt førsteklasses matopplevelser og et bredt spekter av aktiviteter.
- CampioNorges største bookingside for camping. Finn de beste camping- og bobilplassene i hele Norge.
- Benzini CampersDitt livs eventyr starter her. Bestill en campervan fra Benzini Campers nå.
















































































































